• 2013-05-18

Thomas May z naturalnymi ingerencjami w Krakowie

Od 14 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie można oglądać wystawę prac Thomasa Maya pt. Nature reflected.

Thomas May, „Nature reflected”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Thomas May, „Nature reflected”, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2008 roku norymberski artysta Thomas May pracuje w Japonii ingerując w jej naturę poprzez różnego rodzaju działania artystyczne. Jego interwencje podejmują dialog z romantycznym, lecz dla wielu widzów obcym, światem japońskiej flory. Za pomocą minimalnych środków artysta dokonuje zmian w naturalnym środowisku w taki sposób, że dopiero uważne oko może je wychwycić. Te krótkotrwałe zabiegi upiększania odpowiadają powszechnemu postrzeganiu natury, jako estetycznego ideału i są tak samo piękne, jak okrutne są ślady jego artystycznej twórczości. Ta ambiwalencja ludzkiego podejścia zostaje uchwycona na fotografiach. W momencie ujęcia artysta rejestruje moment wyjęty z procesu permanentnej zmiany, jaka zachodzi w naturze. Nawiązując do romantycznych landszaftów zdjęcie odzwierciedla jakiś idealny obraz, który w rzeczywistości nie istnieje.

Japoński ogród ma naśladować przyrodę tak, aby działania człowieka były jak najmniej widoczne. Natura ma inspirować, ale nie należy jej kopiować, ponieważ dzika jest najwyższym ideałem. Thomas May podejmuje artystyczny dialog z tą tradycją.

Thomas May, urodzony w 1971 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze w klasie prof. Reutera; studia podyplomowe na tejże akademii na Wydziale: Sztuka w Przestrzeni Publicznej u prof. J. P. Hölzinger. Otrzymał liczne stypendia artystyczne m.in. do Anglii, Chin, Finlandii i Japonii. Pomysłodawca projektu Źdźbło trawy, zrealizowanego w 10 krajach Europy i Azji, także w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2005). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech oraz poza ich granicami.

Organizatorzy: Dom Norymberski, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha

Thomas May, Nature reflected
Wernisaż: 14 maja 2013 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha
ul. Marii Konopnickiej 26
Kraków

Dodaj komentarz