• 2013-05-18

Piotr Twardowski przestrzennie w Orońsku

Do 26 maja w Galerii Oranżeria Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku można oglądać wystawę prac Piotra Twardowskiego pt. Przestrzennie.

Piotr Twardowski, wystawa „Przestrzennie”, Galeria Oranżeria w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Twardowski, wystawa „Przestrzennie”, Galeria Oranżeria w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa rzeźby autorstwa artysty krakowskiego Piotra Twardowskiego zatytułowana Przestrzennie to przekrojowa prezentacja wybranych prac z lat 1998 – 2013. Rzeźby pochodzą z cyklów: Ciało rzeźby, Relacje, Kiełkowanie. Na prezentację skradają się również projekty rzeźb konkursowych, których realizacje w przestrzeni publicznej zostały uhonorowane nagrodami w Japonii, Argentynie i Francji.

Wszystkie z nich odnoszą się w różnoraki sposób do tematu przestrzeni w rzeźbie, podejmując rozważania rzeźbiarskie dot. doboru środków wyrazu artystycznego, które w szczególny sposób wywołują potrzebę i ciekawość oglądania pracy dookoła, tj. bogactwo relacji jej form, lewitowanie optyczne pewnych elementów czy wrażenie ruchu lub braku równowagi rzeźby. Artysta pojmuje rzeźbę jako szczególne ciało w przestrzeni, kolejny niezaprzeczalnie oryginalny model w świecie. Widzi rzeźbę jako konstrukcje wobec której możemy się poruszać, doświadczać i komunikować.

Piotr Twardowski urodzony w 1972 roku jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W trakcie studiów odbył półroczne stypendium na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze (Niemcy) w pracowni Prof. Tima Scotta. W 2000 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Był stypendystą Miasta Krakowa i Ministra Kultury i Sztuki. Od 2000 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym macierzystego wydziału. W roku 2009 uzyskał stopień doktora sztuk plastycznych, obecnie jest adiunktem na ASP w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród, swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą.

Kuratorem wystawy jest Anna Podsiadły.

Piotr Twardowski, Przestrzennie
Wernisaż: 27 kwietnia 2013 roku, godz. 14.00
Wystawę można oglądać do 26 maja 2013 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Oranżeria
ul. Topolowa 1
Orońsko

Dodaj komentarz