• 2013-05-18

Katarzyna Baług z Fabryką miejską wychodzi na ulice Łodzi

Budowa Fabryki miejskiej zaprojektowanej przez Katarzynę Baług – laureatkę konkursu Wspólny projekt dobiega końca. Już 20 maja ta nietypowa konstrukcja wyjedzie na ulice Łodzi. Jej autorka przez tydzień będzie spotykać się z łodzianami i namawiać ich do udziału w projekcie.

Wizualizacja „Fabryki Miejskiej”, proj. Katarzyna Baług (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wizualizacja „Fabryki Miejskiej”, proj. Katarzyna Baług (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wspólny projekt to konkurs organizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Fundację Sztuki Polskiej ING. Jego celem jest wspieranie młodych artystów. Tematem pierwszej edycji konkursu były prototypy miejskie. Nagrodą – możliwość zrealizowania projektu we współpracy z prestiżowymi instytucjami sztuki. Pod koniec stycznia miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu. Jury jednogłośnie zdecydowało, że najciekawszą propozycją odnoszącą się do złożoności przestrzeni miejskiej i relacji, które w niej zachodzą, był pomysł Katarzyny Baług.

Przygotowania do realizacji zwycięskiego projektu właśnie dobiegają końca. Już od 20 maja przez tydzień artystka planuje podróżować po Łodzi zaprojektowaną przez siebie mobilną maszyną, którą nazwała Fabryką miejską. Konstrukcja poruszać będzie się na samochodzie ciężarowym. Jej najważniejszym elementem będzie podświetlana platforma, która stanie się rodzajem sceny dla tych, którzy zdecydują się wziąć udział w projekcie. Paliwem wprawiającym maszynę w ruch będzie wolny czas mieszkańców. Łodzianie zostaną zaproszeni do negocjacji – to od nich będzie zależeć, ile czasu i na jakich warunkach zechcą spędzić w Fabryce miejskiej. Sama artystka wcieli się w rolę brygadzistki, która postara się wybić przechodniów z codziennego rytmu i przekonać ich do udziału w eksperymencie.

Wizualizacja „Fabryki Miejskiej”, proj. Katarzyna Baług (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wizualizacja „Fabryki Miejskiej”, proj. Katarzyna Baług (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Katarzyny Baług odnosi się do fabrycznej historii Łodzi. Mobilna platforma nawiązywać będzie do definicji pracy, która w najprostszym znaczeniu jest działalnością człowieka zmierzającą do wytworzenia określonych dóbr materialnych bądź niematerialnych. Artystkę i jej fabrykę będzie można spotkać w różnych miejscach Łodzi, które silnie kojarzą lub kojarzyły się z produkcją. Happening pozwoli na przyjrzenie się takim aktywnościom, które na pierwszy rzut oka nie wydają się pracą, ponieważ nie dają się wpisać w standardowe ramy definicji tego pojęcia. Eksperyment pokaże, czy zostaną przez łodzian uznane za stratę czasu. Każdego dnia eksperyment będzie odbywał się w innym miejscu.

Przystanki Fabryki miejskiej planowane są: na rynku Manufaktury, na osiedlu Retkinia, w Off Piotrkowskiej, w okolicach Rynku Bałuckiego, Lunaparku w parku na Zdrowiu, przy skrzyżowaniu Zachodnia/Ogrodowa oraz na Księżym Młynie.

Katarzyna Baług urodziła się w 1983 roku, jest absolwentką Harvard University Graduale School of Design. Realizowała projekty m.in. w Bostonie, Mexico City czy Rio de Janeiro. Jest zainteresowana działaniami realizowanymi we współpracy z lokalnymi społecznościami. Zajmuje się społecznymi i ekologicznymi aspektami funkcjonowania współczesnych miast.

Katarzyna Baług, Fabryka miejska
Fabryka będzie pracować od 20 do 26 maja 2013 roku w godzinach od 20.00  do 22.00.
22 maja 2013 roku o godzinie 12.00 Fabryka miejska pojawi się na Rynku Bałuckim
Łódź

Dodaj komentarz