• 2013-05-18

Joan Fontcuberta z artystami wystawiają amatorów

Od 6 czerwca w ramach Fotofestiwalu w Łodzi będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. I ARTIST. Każdy jest artystą przygotowaną przez Joana Fontcuberta.

„I ARTIST. Transcendent Amateur” / Philip Schuette, „Serendigraphy – Authentic, Fantastic, Daily, Surreal, Fish Bomb”(źródło: materiały prasowe organizatora)

„I ARTIST. Transcendent Amateur” / Philip Schuette, „Serendigraphy – Authentic, Fantastic, Daily, Surreal, Fish Bomb”(źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Fotofestiwalu koń wystaje z dziury w ziemi, niedźwiedź jeździ taksówką, ryba zajęta jest pozowaniem do zdjęć, ktoś siedzi w pierwszej łódzkiej fotobudce, a nasi dziadkowie spoglądają na publiczność z pięknych monideł. Takie obrazy gwarantują wystawy poświęcone zagadnieniu fotografii amatorskiej, spojone tytułem I ARTIST. Każdy jest artystą.

Joan Fontcuberta laureat The Hasselblad Award dla najbardziej wpływowego artysty 2013 tym razem zadaje pytanie co to znaczy być artystą? Do projektu zaprasza m.in.:

  • Richarda Simpkina, mężczyznę który od jedenastego roku życia fotografuje się z celebrytami światowej sławy. Skolekcjonowane w ciągu 25 lat zdjęcia porządkuje chronologiczne i przekształca w imponującą kronikę swojego życia oraz komentarz do zjawiska sławy.
  • Joachima Schmida z projektem Mona Lisa w epoce telefonii komórkowej. Artysta zbadał losy wizerunku najbardziej rozpoznawalnego dzieła sztuki, a dokumentację swoich badań ubrał w uszczypliwą dla popkultury formę.
  • Philipa Schuette, który w projekcie Serendigraphy odkrywa surrealizm świata oddany w fotografiach odnalezionych w Internecie.
  • Penelope Umbrico, budującą kolaże ze skolekcjonowanych z Internetu zdjęć zachodów słońca.
  • Laię Abril, odsłaniającą przed widzem świat Pro-Ana, czyli ruch anorektyczek i bulimiczek, które na internetowych forach wspierają się w podjętych wyrzeczeniach, a choroby odżywiania traktują jako manifest stylu życia.

Oprócz wystawy kuratorskiej Joana Fontcuberty w programie I ARTIST znajdą się także prezentacje amatorskiej i anonimowej fotografii z Polski:

  • Fotoauomat. Zdjęcia z jednego z pierwszych polskich fotoautomatów, wykonane przez żartobliwą i bardzo kreatywną osobowość podróżnika Schloemy Rottenberga, który zatrzymał się w Łodzi w trakcie podróży z dalekiego Wschodu. Zdjęcia zostały odnalezione w Mołdawii.
  • Fotorejestr Wolska / Ebert. Zdjęcia Jadwigi Wolskiej z serii portretów mieszkańców Dołęgi, 1900-1925 i Rodzinne wakacje Jana Eberta z lat 1960-70
  • Polska Ludowa. Fotograficzne zbiory rodziny Jacka Malinowskiego. Zdjęcia wykonane do ’89 na slajdach charakteryzują się wysoką, nawet w porównaniu do obrazów cyfrowych, jakością obrazu oraz dużą dozą poczucia humoru.
  • Ostatnie wakacje. Pokaz slajdów, na który złożą się prywatne zbiory niemal wszystkich uczestników wystawy, ułoży się w wyimaginowaną opowieść o rodzinie.
  • Portret idealny. Monidło, mamidło, fotoportret to tylko niektóre nazwy tego specyficznego gatunku portretu. Prezentowana na wystawie kolekcja jest efektem kilkuletniego odzyskiwania tych wyrzuconych portretów.

I ARTIST. Każdy jest artystą
Wystawę można oglądać od 6 do 16 czerwca 2013 roku
Centrum festiwalowe Fotofestiwalu, OFF Piotrkowska
ul. Piotrkowska 138/140
Łódź

Dodaj komentarz