• 2013-05-17

Wojciech Zamecznik – Dom na głowie

21 maja w warszawskim Kinie Kultura odbędzie się premiera filmu pokazującego taśmy filmowe z archiwum Wojciecha Zamecznika, wybitnego grafika i projektanta, opracowane przez reżysera i operatora Adama Palentę.

Kadr z filmu „Dom na głowie” © Juliusz Zamecznik/FAF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Dom na głowie” © Juliusz Zamecznik/FAF (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odkrywane po latach filmy amatorskie z PRL urzekają swoją formą i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Rzadko są to jednak filmy ukazujące życie poza sferą publiczną. We wczesnym okresie PRL kamera filmowa nie była powszechnie dostępnym sprzętem. Filmy z lat 1949-1966, odkryte w archiwum grafika Wojciecha Zamecznika, są z tego punktu widzenia materiałem niezwykle cennym – zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym.

W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, widać żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników, m.in.: Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego. Widz śledzi sceny w mieszkaniu Zameczników, wspólne wakacje, podróże zagraniczne. Jest to format amatorski w rękach grafika dobrze zorientowanego w technice i estetyce filmowej – sceny rodzinne są pieczołowicie wybrane i zmontowane przez autora, co sprawia, że wydają się mniej przypadkowe.

Wśród odkrytych taśm znalazły się także filmy animowane i materiały eksperymentalne, powstałe w pracowni autora na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych lub na potrzeby innych projektów.

W swoim filmie Adam Palenta wykorzystuje wybór z ponad trzech godzin materiału filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację w ramach programu Dziedzictwo cyfrowe w 2012 roku. Ujęcia dokumentalne pokazywane są razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym w niezmienionej formie. Interesującym obrazom towarzyszy muzyka na żywo, w wykonaniu Marcina Maseckiego.

Wojciech Zamecznik – Dom na głowie
Koncepcja i realizacja filmu: Adam Palenta
Współpraca: Julia Odnous
Muzyka: Marcin Masecki
Konsultacja merytoryczna: Juliusz Zamecznik, Monika Supruniuk
Produkcja: Fundacja Archeologia Fotografii, 2013
21 maja 2013 r., godz. 20.00
Kino Kultura
Warszawa

Film Dom na głowie wraz z drugim filmem Ja kinuję Zofii Chomętowskiej będzie można zobaczyć ponownie w kinie Kultura w dniach: 22 i 29 maja, godz. 21.00-22.00

Dodaj komentarz