• 2013-05-17

Szansa dla młodych, czyli Sekcja ShowOFF Miesiąca Fotografii

Rusza kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, a wraz z nią Sekcja ShowOFF. Jak co roku młodzi artyści będą współpracować z doświadczonymi kuratorami oraz dostaną – często pierwszą w życiu – szansę, aby zaprezentować swoje prace przed wielotysięczną publicznością.

Aleksandra Loska, Bez tytułu, z cyklu „Nicość w środku”, 2012, wystawa „Nicość w środku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Loska, Bez tytułu, z cyklu „Nicość w środku”, 2012, wystawa „Nicość w środku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekcja ShowOFF cieszy się rosnącą popularnością, szczególnie wśród młodszej publiczności Miesiąca Fotografii w Krakowie, a dla laureatów jest ważnym punktem rozpoczęcia międzynarodowej kariery. To otwarty konkurs skierowany do młodych artystów sztuk wizualnych, ze szczególnym uwzględnieniem debiutantów. Oryginalna koncepcja Sekcji ShowOFF zakłada, iż jurorzy konkursu stają się kuratorami wybranych przez siebie projektów, aby wspólnie z artystą pracować nad ostatecznym wyborem prac, formą i miejscem prezentacji. Rezultaty współpracy będą prezentowane podczas Miesiąca Fotografii w ramach 10 wystaw eksponowanych w galeriach i w przestrzeni publicznej.

Po zapoznaniu się z rekordową w historii konkursu liczbą zgłoszeń i emocjonujących obradach jury Sekcji ShowOFF: Kuba Bąk, Bownik, Dorota Buczkowska, Cecylia Malik oraz Marika Zamojska, wybrało projekty dziesięciu najciekawszych młodych artystów.

W zlokalizowanych w różnych punktach Krakowa galeriach będzie można zobaczyć wystawy, które zaprezentują szerokiej publiczności: Kaja Dobrowolska, Jurko Diaczyszyn, Anna Kieblesz, Aleksandra Loska, Piotr Macha, Siergiej Mielniczenko, Ondřej Přibyl, Dominik Ritszel, Aleksandra Sołdatowa oraz Milena Natalia Soporowska.

Wśród tegorocznych laureatów ShowOFF-u trudno odnaleźć jednolite tendencje. Można doszukiwać się śladów kuratorskich preferencji pośród wybranych projektów, większość z nich pozostaje natomiast bardzo indywidualistycznymi opowieściami z oddalonych od siebie przestrzeni i stylistyk. Bardzo formalne, zanurzone w historii sztuki i analizie medium prace (Milena Natalia Soporowska) krzyżują się z quasi-reporterskimi narracjami kpiącymi ze świata fashion (Jurko Diaczyszyn).

Znane tematy domowego archiwum (Kaja Dobrowolska) czy domorosłej kulturystyki (Siergiej Mielniczenko) przedstawione zostają w sposób nieoczywisty, a zarazem bardzo atrakcyjny wizualnie. Można powiedzieć, że w prawie każdej z wystaw widać silną potrzebę kreacji stojącej w opozycji wobec ironii, recyklingu kulturowego i ogrywania codziennej szarości. Najważniejsza staje się opowieść!.

Piotr Sikora, dyrektor Sekcji ShowOFF

Na program Miesiąca Fotografii w Krakowie złoży się kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń. Tematem przewodnim 11. edycji festiwalu jest moda pojmowana jako klucz do zrozumienia całej kultury współczesnej. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuk Wizualnych.

Sekcja ShowOFF
11. Miesiąc Fotografii w Krakowie

Dodaj komentarz