• 2013-05-17

Festiwal Miłosza w Krakowie

Od 16 maja w Krakowie trwa 3. Festiwal Miłosza – wyjątkowy czas dla wszystkich miłośników poezji oraz dzieł autora Doliny Issy. Wydarzenie potrwa do 19 maja.

3. Miłosz Festival, logo (źródło: mat. prasowe)

3. Miłosz Festival, logo (źródło: mat. prasowe)

Na program trzeciej edycji wydarzenia, którego tematem przewodnim będzie Ziemia Ulro, złożą się: wieczory poetyckie, dyskusje panelowe, koncerty, pokazy filmów i przede wszystkim spotkania z autorami. Centrum Festiwalowe zlokalizowane zostanie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12), który na cztery dni zamieni się w niezwykłą poetycką przestrzeń.

Lektura Ziemi Ulro będzie szczególna w ciągu najbliższych dni trwania 3. edycji Festiwalu. W Krakowie gościć będą wybitni poeci, pisarze, krytycy i uczeni z jedenastu krajów świata, m.in. z Argentyny, z drugiego domu poety – Stanów Zjednoczonych, czy z Rosji, która była tematem wielu refleksji Miłosza.

Wśród bohaterów spotkań autorskich nie zabraknie przyjaciół, znajomych poety, a także tych, dla których, poprzez twórczość czy działalność, Miłosz był po prostu najważniejszy. Janusz Szuber, Philip Levine, Martín López-Vega, Michael Krüger, Julia Hartwig, Juan Gelman, Duo Duo, Gary Snyder czy Richard Lourie – niektórzy z nich po raz pierwszy w Krakowie – nie tylko zaprezentują swoją twórczość, ale również będą zapewne opowiadać o Miłoszu, którego znali lub którego czytali i do którego wciąż wracają.

Ziemia Ulro to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza – bardzo przy tym osobista – książka eseistyczna Czesława Miłosza. Dla autora była próbą zrozumienia sytuacji w świecie literatury drugiej połowy dwudziestego wieku, i szerzej – sytuacji duchowej współczesnego człowieka. Dla czytelników może być ponadto rodzajem przewodnika, pozwalającego inaczej, głębiej czytać dzieła uznane przez Miłosza za ważne.

o książce noblisty: Jerzy Illg, Dyrektor Programowy Festiwalu.

Osią wydarzeń związanych z lekturą twórczości festiwalowych gości jest obok autorskich spotkań, cykl wieczorów poetyckich. Kolejno będą one mieć miejsce w Małopolskim Ogrodzie Sztuki – gdzie zlokalizowano Centrum Festiwalowe, a następnie w Kolegiacie św. Anny oraz w Synagodze Tempel. Różnorodność adresów nie jest przypadkowa. Mapa tych lokalizacji ma być subtelnym przypomnieniem o wielu źródłach inspiracji i przestrzeniach działania: cywilizacyjnych, kulturowych, religijnych. Nie tylko w Krakowie.

Każdy festiwalowy dzień rozpocznie się od Inspektów poetyckich – warsztatów skierowanych do wszystkich miłośników literatury (w sobotę i niedzielę – do najmłodszych), podczas których będzie można zbliżyć się m.in. do twórczości Tomaža Šalamuna czy Rafała Wojaczka.

Festiwal Miłosza – to organizowane w Krakowie co dwa lata święto poezji. Wybitni twórcy, w tym laureaci Nagrody Nobla, poeci, prozaicy, krytycy i tłumacze przybywają do miasta, aby uczestniczyć w licznych autorskich spotkaniach, wieczorach poetyckich, debatach i spotkaniach panelowych. Festiwal ma nie tylko przypominać postać wielkiego polskiego poety, ale przede wszystkim prowokować do dyskusji o kondycji współczesnej kultury widzianej przez pryzmat dzieł literackich.

3. Festiwal Miłosza
Od 16 do 19 maja 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz