• 2013-05-17

Achim Bertenburg w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa

Od 18 maja w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa będzie można oglądać wystawę prac Achima Bertenburga pt. Deep light.

Achim Bertenburg, „Dlaczego nie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Achim Bertenburg, „Dlaczego nie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szarość, brąz, zieleń, czasami błękit, fiolet a może bardziej róż, rzadko czerwień – paleta malarska Achima Bertenburga jest stonowana, stłumiona, w pewien sposób introwertyczna. Im bardziej kompozycje kolorów, często prawie monochromatyczne, rozpływają się we mgle, rozmywają i dystansują się, tym bardziej kontrastowo zdają się wypływać, wykraczać dukty pędzla. Tak jakby słowa próbowały się uwolnić z myśli. Ale nie ma w tym gwałtownej ekspresji, jest ona subtelna, w pewien sposób wyrachowana. Bo mimo pozornego chaosu artysta świadomie tworzy skończone kompozycje, bardzo misternie operując zarówno barwą – pozwalając jej raz zabłysnąć, innym razem wyciszając, matując ją – jak i ruchem pędzla, którego ślady albo drapieżnie wyrywają się z płaszczyzny, albo wręcz przeciwnie są tak rozmyte, wciśnięte w dwuwymiarowość, że właściwie ich nie ma.

Bertenburg równocześnie zamyka i otwiera swoje obrazy. Gra farbą, która jednocześnie odkrywa, zakrywa, rozprasza i koncentruje, prowadzi do tego, że nagle w obrazie pojawia się twarz, sylwetka, krajobraz. Artysta wykorzystując wrodzony popęd do interpretacji, dopatrywania się, porządkowania i nadawania sensu rzeczą widzianym, wy-obraża.

Achim Bertenburg czasem nadaje swoim pracom tytuły, które pozornie pomagają w interpretacji, a tak naprawdę są tylko pewnym zapisem momentu uchwycenia myśli, uczucia, wyrażenia czegoś co jakoś do końca nie chce się wyrazić. Są pewnego rodzaju bardzo krótkim poematem, dopełnieniem malarstwa, które nie daje się skwalifikować. Które dla jednym może być interpretacją rzeczywistości a dla innych wręcz przeciwnie – zatopieniem, imaginacją czy nawet liryką. Wszystko jest możliwe.

Iwona Bigos, kuratorka wystawy

Achim Bertenburg – malarz, urodzony w 1954r, obecnie mieszka i tworzy w Bremie, Niemcy.

Achim Bertenburg, Deep light
Wernisaż: 17 maja 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 23 czerwca 2013 roku
Gdańska Galeria Güntera Grassa
ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
Gdańsk

Dodaj komentarz