• 2013-05-16

Ubranie. Ćwiczenia z architektury i anatomii

16 maja o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Ubranie. Ćwiczenia z architektury i anatomii. 

„Ubranie. Ćwiczenia z architektury i anatomii”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ubranie. Ćwiczenia z architektury i anatomii”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ubranie. Ćwiczenia z architektury i anatomii to studium myślenia o strojach regionalnych z kolekcji MEK w kategoriach formy i detalu. Te ubrania, zanim stały się muzealnymi obiektami, miały przecież swoich użytkowników. Nim zaistniały w ludzkiej wyobraźni jako regionalne odmiany stroju ludowego, były wyrazem aktualnej i lokalnej mody, dyktowanej dostępnością materiałów i zdobień, zasobnością kieszeni, fascynacją ubiorami noszonymi w mieście i we dworze.

Uważne spojrzenie na krój poszczególnych elementów stroju to ćwiczenie z architektury: krawieckie zabiegi budują pożądaną sylwetkę – wysmuklają lub zaokrąglają kształty. Oglądanie podszewki ubrań, przykładanie oka do detali: szwów, haftów, pasmanteryjnych zdobień, sprawdzanie faktury tkanin – to ćwiczenia z anatomii. Zostanie zbadane, jak dopasowywały się do ciała ubrania i buty noszone czasem przez wiele lat, niekiedy przez kilka pokoleń.

Jak w stroju przejawiał się podział na kobiece i męskie? Jak na wiejską modę wpłynął rozwój przemysłu włókienniczego? Ile może ważyć ubranie?

Wystawa została przygotowana przez Elżbietę Pobiegły, Ewę Rossal, Katarzynę Piszczkiewicz, Ewelinę Lasotę, Dorotę Majkowską-Szajer.

Ubranie. Ćwiczenia z architektury i anatomii
Wernisaż: 16 maja 2013 r., godz. 18.00
Wsyatwa: 17 maja – 29 września 2013 r.
Muzeum Etnograficzne, plac Wolnica 1
Kraków

Dodaj komentarz