• 2013-05-16

Dębiński i Toru Ukai, czyli Łódź-Tokio. Rezonans

Od 13 maja w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi można oglądać wystawę fotografii Piotra Dębińskiego i Toru Ukai pt. Łódź-Tokio. Rezonans.

Wystawa fotografii Piotra Dębińskiego i Toru Ukai, „Łódź-Tokio. Rezonans”, Galeria Fotografii w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa fotografii Piotra Dębińskiego i Toru Ukai, „Łódź-Tokio. Rezonans”, Galeria Fotografii w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łódź-Tokio. Rezonans to próba zestawienia wizerunków na pozór skrajnych miejsc, pochodzących z różnych zakątków świata. Pomysł zrealizowania ekspozycji pojawił się, gdy dwóch artystów z Tokio i Łodzi poznało własne fotografie na portalu fotograficznym. Owładnięci ideą rejestrowania obrazów swojego miasta i obserwowania jego mieszkańców, próbowali zrozumieć katastrofalne zachwianie równowagi, prowadzące do niekorzystnych zmian najbliższego otoczenia.

Artyści nigdy nie spotkali się osobiście, a ich nowa znajomość trwa kilkanaście miesięcy. Wzajemna fascynacja pojawiła się wraz z dostrzeżeniem pewnych analogii w fotografiach, które tworzyli. Obydwaj zauważyli, iż niektóre prace poruszają podobne problemy, wywołują pokrewne doznania, a nawet uzupełniają się strukturalnie i semantycznie. Zaskakujące jest to, że mimo tak wielkiej odległości i różnic kulturowych, realizacje artystów rezonują.

Piotr Dębiński ur. 1967 r. w Zduńskiej Woli; w latach 1988-1993 studiuje w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki – dyplom w 1993 r. w Pracowni Fotografii prof. Ireneusza Pierzgalskiego oraz w Pracowni Grafiki Reklamowej prof. Bogusława Balickiego; zajmuje się fotografią i grafiką projektową.

Toru Ukai w 1985 roku ukończył Wydział Literatury Japońskiej na Uniwersytecie w Tokio; po szkole podejmuje pracę w Japońskiej Korporacji Benesse zajmującej się edukacją humanistyczną; jego przygoda z fotografia zaczyna się w 1997 r.- wtedy to zostaje oddelegowany służbowo na południe Chin do Guangzhou, gdzie fotografuje exodus chłopów chińskich, którzy dziesiątkami tysięcy opuszczają wsie poszukując pracy w wielkich miastach chińskich (to był początek ogromnych przemian ekonomicznych w tym kraju); po powrocie do Japonii publikuje materiał z Chin i zostaje nagrodzony w siódmej edycji konkursu Japan Canon Cosmos New photography; jego fotografie i eseje były publikowane w czasopiśmie NHK Publishing, Inc i zaprezentowane na kilku wystawach w Japonii i Chinach. Obecnie rejestruje społeczną i psychiczną kondycję mieszkańców Tokio.

Piotr Dębiński, Toru Ukai, Łódź-Tokio. Rezonans
Wystawę można oglądać od 13 do 31 maja 2013 roku
Wernisaż: 17 maja 2013 roku, godz. 18.30
Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
Piotrkowska 102
Łódź

Dodaj komentarz