• 2013-05-16

Najważniejszy weekend Legnickiego Festiwalu SREBRO

17 i 18 maja w Legnicy odbędzie się kulminacja 34 edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO.

BUNT – Krzysztof Borkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

BUNT – Krzysztof Borkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu dwóch dni odbędą się wernisaże 17-stu wystaw biżuterii artystycznej i designu (7 ekspozycji polskich autorów i 10 prezentacji zagranicznych, wszystkie z udziałem autorów) oraz happeningi i plenerowe akcje plastyczne w centrum miasta, pokazy i projekcje, koncert jazzowy i panele dyskusyjne. Najważniejszym wydarzeniem tego gorącego weekendu jest rozstrzygnięcie 22. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, który co roku nosi inny tytuł. W tym roku jego hasło brzmi: BUNT (REVOLT) i przyciągnęło ponad 300 artystów z 43 krajów. Nadesłane przez nich prace to biżuteria, która ma być narzędziem społecznego dyskursu.

Srebrne wystawy prezentujące ponad 1000 obiektów nowoczesnej biżuterii umiejscowione są w 8 przestrzeniach (4 punkty Galerii Sztuki, Legnickie Centrum Kultury, Muzeum Miedzi oraz budynek Starego Ratusza – obecny Teatr Modrzejewskiej). Wszystkie można oglądać bezpłatnie do wakacji.

Legnicki Festiwal SREBRO to najważniejsze wydarzenie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy. W jego ramach corocznie od ponad 30 lat, prezentowanych jest kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentujących współczesne złotnictwo i design autorstwa polskich i zagranicznych artystów, w tym: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, Sylwetki Twórców (cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa), Srebrne Szkoły (cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych), Debiuty (cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wkraczających na scenę twórczą) oraz Holownia (gdzie prezentowane są prace nadesłane na Konkurs, ale nie zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej). Prócz ekspozycji realizowanych w ramach cykli, Festiwal prezentuje dodatkowo kilkanaście wystaw towarzyszących. W tym roku w dniach 30 kwietnia – 23 czerwca w Legnicy będzie można obejrzeć aż 17 prezentacji.

Legnicki Festiwal Srebro — Bunt (źródło: materiały prasowe organizatora)

Legnicki Festiwal Srebro — Bunt (źródło: materiały prasowe organizatora)

34 Legnicki Festiwal SREBRO 2013
Kulminacja: 17-18 maja 2013 r.
Termin wystaw: do 23 czerwca 2013 r.
Galeria Sztuki
Legnica

Dodaj komentarz