• 2013-05-16

Gwizdek wygrywa Documenta Madrid

Dokument Grzegorza Zaricznego pt. Gwidek od tego weekendu ma na swoim koncie kolejną nagrodę główną – First Prize of the Jury 10. International Madrid Documentary Festival Documenta Madrid 13.

„Gwizdek”, reż. Grzegorz Zariczny – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Gwizdek”, reż. Grzegorz Zariczny – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Documenta Madrid to festiwal poświęcony wyłącznie filmom dokumentalnym, mający na celu wzmacnianie i rozpowszechnianie tego gatunku. Impreza organizowana jest przez władze Madrytu od dziesięciu lat. W tym roku Documenta Madrit odbywał się w dniach od 5 do 12 maja, a Gwidek był na nim obecny w kategorii Official Selection Short Film.

Film nieustannie podtrzymuje zainteresowanie widza dzięki doskonałemu użyciu języka filmowego, a także dzięki swojemu rytmowi i poczuciu humoru. W ten sposób powstaje uniwersalna historia jednostki stawiającej czoło rzeczywistości poprzez swoje osobiste losy.

Od czasu przyznania filmowi Grand Jury Prize konkursu któtkometrażowego tegorocznego Sundance Film Festival, Gwizdek systematycznie powiększa swoją kolekcję nagród. Ostatnio, o dwie nagrody główne z festiwali w Bratysławkie (Febiofesti International Film Festival) i Wilnie (Kino pavasaris Vilius International Film Festival).

Dokument Grzegorza Zaricznego to portret trzydziestoletniego Marcina, który sędziuje mecze piłkarskie w najniższych ligach, ale chce to zmienić. Ma dość ciągłego stresu wynikającego z kontaktu z kibicami i zawodnikami. Dodatkową presję wywiera na nim matka, która oczekuje od niego konkretnych życiowych decyzji. W związku z tym Marcin stara się znaleźć dziewczynę i lepszą pracę.

Film został zrealizowany w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Marcin Batko w filmie „Gwizdek”, fot. Studio Munka-SFP (źródło: materiały prasowe)

Marcin Batko w filmie „Gwizdek”, fot. Studio Munka-SFP (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Documenta Madrid
5-12 maja 2013 r.
Madryt

Dodaj komentarz