• 2013-05-16

Bauchklang na białostockich Juwenaliach

Bauchklang to austriacka grupa tworząca muzykę klubową używając przy tym tylko jednego instrumentu – swoich strun głosowych. Zespół wystąpi 17 maja jako główna gwiazda białostockich Juwenaliów.

Bauchklang (źródło: mat. prasowe)

Bauchklang (źródło: mat. prasowe)

Ekipa jest wokalną fabryką dobrego groove’u, która przenosi muzykę elektroniczną daleko w przyszłość przy pomocy najstarszego znanego instrumentu muzycznego – ludzkiego głosu. Skład Bauchklang to beat-bokserzy, jednak formacja nie jest zespołem wokalnym porównywalnym do czegokolwiek spotykanego w nurtach a’capella czy nawet beat-boxingu. Nie zależy im na przedstawianiu precyzyjnego akustycznego obrazu dźwiękonaśladowczych procesów ani na odtwarzaniu hitów muzyki elektronicznej. Muzyka Bauchklang to surowe, mocne kawałki, a nie śpiewane piosenki. Ich syntezatorami i looperami są ich brzuchy i przepony. Ich twórczość to groove w najczystszej postaci, jako artykulacja pierwotnych głosek. Bauchklang to żywa, ludzka fabryka rytmów.

Grupa powstawała w St.Polten w 1995, kiedy beat-boxing był ledwo znany w rodzimej Austrii. W tym samym momencie elektroniczna muzyka taneczna w postaci techno stawała się wielką siłą i rozdzielała się na nowe pod-nurty. Bauchklang wkroczyli w tą scenę z brawurą, tchnęli życie w austriacki beat-boxing i podnieśli gatunek do nowoczesnej mieszanki downbeatu, dub’u, dancehall’u, techno, electro i elektronicznego funku. Aby wyczuć klimat ich twórczości, wystarczy posłuchać sesji z Vivek’iem Rajagopalan i Shilpa Rao na nagraniach Live in Mumbai: szalone łamanie rytmów i beat’y pędzące na złamanie karku, sugerujące określenie ich stylu jako drum’n'bass.

Bauchklang (źródło: mat. prasowe)

Bauchklang (źródło: mat. prasowe)

Bauchklang trzymają się początków kultury beat-box i podczas swoich koncertów live zwykle dzielą scenę z innymi artystami w myśl idei współpracy open mic. W 2011 roku podczas koncertu w Festspielhaus w rodzimym St.Polten grali między innymi z piosenkarką Marie Daulne (Zap Mama), EsRaP & Enes, a nawet z Pamelią Kurstin grającą na thereminie.

Bauchklang – przez ostatnie dziesięć lat aktywności grali na takich festiwalach jak: Sunbeat (Haifa, Izrael), The Fusion (Rostock Roskilde, Dania), The Frequency (Austria), The Montreal Jazz Festival (Kanada), The Ladakh Confluence (Himalaje), The Printemps Musicales (Luksemburg) czy The Youth Olympic Games (Innsbruck). Jednak dopiero w 2009 roku ich świetny występ na festiwalu Blue Frog dał im możliwość nagrania ich koncertu live na płytę CD.

Koncert Bauchklang
17 maja 2013 r., ul. Zwierzyniecka – Campus Studencki
Białystok

Dodaj komentarz