• 2013-05-16

Bagaż strachu…

16 maja o godz. 17.30 w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN  w Lublinie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. Bagaż strachu.

Animowana sekwencja filmu „Bagaż strachu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Animowana sekwencja filmu „Bagaż strachu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bagaż strachu to niemal przygodowo-sensacyjna opowieść, rozgrywająca się w latach 70-tych XX wieku. Grupa studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Piotr Jegliński, Janusz Krupski oraz Bogdan Borusewicz, rzucają wyzwanie komunistycznej władzy – chcą drukować zakazane książki. Zdobywają pieniądze, w Paryżu kupują powielacz i przez Londyn przemycają go do kraju – do Lublina. W ten sposób dają początek niezależnemu ruchowi wydawniczemu w Polsce i Europie Wschodniej. Bagaż strachu to film o tym, jak łatwo zmieniać świat, gdy ma się dwadzieścia lat.

Do przerzutu powielacza przez granicę wykorzystano wyjazd zagraniczny studenckiego teatru – Sceny Plastycznej KUL. Jeden z aktorów – Wit Wojtowicz został wprowadzony w tajniki przedsięwzięcia.

Najbardziej dramatyczne fragmenty tej historii zostały zobrazowane w formie  czarno-białych sekwencji animowanych, które nadają filmowi niepowtarzalny kształt plastyczny. Film wzbogacono o liczne materiały archiwalne, oddające z jednej strony koloryt czasów, w których rozgrywa się akcja, a z drugiej – ilustrujące narastający system PRL-owskiej propagandy.

Film jest współfinansowanyprzez Lubelski Fundusz Filmowy. Po pokazie przewidziano spotkanie z twórcami filmu.

Premiera filmu dokumentalnego Bagaż strachu
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Bojanowski
Produkcja: Darek Dikti Biuro Pomysłów
Współfinansowanie – Lubelski Fundusz Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej
16 maja 2013 r., godz. 17.30
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
Lublin

Dodaj komentarz