• 2013-05-16

Artur Trojanowski i fotograficzne pejzaże w malarskiej odsłonie

Od 15 maja w Galerii Imaginarium w Łodzi można oglądać wystawę prac Artura Trojanowskiego pt. Pejzaże.

Artur Trojanowski, „Pejzaże” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Trojanowski, „Pejzaże” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artur Trojanowski podgląda świat z dystansem, choć nie bez czułości. Sam siebie określa mianem antyromantyka, choć w istocie jest utopijnym idealistą, bacznie obserwującym zarówno to, co oznacza jego najbliższą okolicę, jak i dane wirtualne określające ekstrema świata zewnętrznego, formowanego setki mil od jego bezpiecznego domostwa. Jest w tym bardzo czujny, dokładny, pamiętliwy. Posiadając świetny słuch przestrzenny, dźwiękowy i semantyczny, nie daje się nigdy zapędzić w tak zwany kozi róg. Wszystko co maluje, jednocześnie widzi i słyszy, i – co najgorsze dla niego – także czuje (na swój deklarowany antyromantyczny sposób). Cierpi. Nie pozostaje jednak długo w tym stanie, nie opuszcza rąk – działa. (…)

Fenomen malarstwa Artura Trojanowskiego polega na tym, że sceny przez niego odwzorowywane mógłby dostrzec i sfotografować każdy, ale nikt poza nim nie wpadłby na to, by uczynić z nich równie przejmujące i sugestywne obrazy. Maluje je akrylami, na płótnie, desce lub płytach mdf. To właśnie wyłanianie kadrów z anonimowego zbiornika ikon charakteryzuje jego sposób znajdowania tematów kolejnych kompozycji. Trojanowski działa jak myśliwy – robi zdjęcia lub zanurza się po wielekroć w gąszcz obrazów znajdowanych w prasie, telewizji lub internecie, a następnie coś z tego przyswaja, anektuje jako własne spojrzenie i wówczas maluje obraz. Identyfikuje się zazwyczaj z osamotnionym podmiotem.

Status obiektywnego obserwatora scen, form, faktów historycznych podkreśla artysta przez czerpanie z własnych fotografii oraz medialnego języka fotografii dokumentalnej, przetworzonego na monochromatyczny język znaków, bazujących na szablonie. Mieszkając od dwudziestu lat daleko poza centrum miast, najpierw w lubelskiem, a od kilkunastu lat w ekskluzywnym miasteczku artystycznym – Lanckoronie pod Krakowem, pozostał artystą, którego cechuje stały i żywy kontakt z naturą, a jednocześnie z tym, co oznacza współczesną ikonosferę miejską. Założona przez niego przed kilku laty jednoosobowa grupa artystyczna działająca pod nazwą Art. Spożywcze oferuje w swoich działaniach nowoczesny język przekazu (akcje uliczne, graffiti, street art) oraz mieszczące się w tym programie aktualne tematy, odnoszące się do problemów współczesnego świata.

[fragment tekstu Jolanty Ciesielskiej do publikacji z wystawy]

Artur Trojanowski urodzony 19 stycznia 1968 roku w Łodzi. Jest absolwentem PLSP w Łodzi oraz Wydziału Edukacji Wizualnej PWSSP w Łodzi (obecnie ASP). Dyplom obronił w 1993 roku w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego. Zajmuje się malarstwem, filmem, instalacją. Od 2005 roku jako Bob Dewolai tworzy Grupę Art. Spożywcze oraz Pracownię Antyreklamy. Obecnie mieszka i pracuje w Lanckoronie.

Artur Trojanowski, Pejzaże
Wernisaż: 15 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 1 czerwca 2013 roku
Galeria Imaginarium
ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz