• 2013-05-16

Anna Kutera z Post – Gazetową miłością w Lesznie

Od 9 maja w Galerii MBWA i Galerii w Ratuszu w Lesznie można oglądać wystawę prac Anny Kutery pt. POST – Gazetowa miłość.

Anna Kutera, wystawa „POST – Gazetowa miłość”, Leszno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Kutera, wystawa „POST – Gazetowa miłość”, Leszno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Kutera, Post, Gazetowa Miłość:

Pretekstem do powstania mojego nowego cyklu prac (rozpoczęcie 2010) były masmedia (gazety, czasopisma, radio, telewizja, Internet) pełniące dziś wszechstronną rolę edukacyjną, informacyjną, kulturalną i emocjonalną. To one organizują nam życie sugerując kiedy, co i jak powinniśmy zrobić; tłumaczą i pokazują nam na przykładach także to, jakie korzyści odniesiemy postępując według ich wskazówek. Jeżeli kogoś nie stać na doświadczanie rozmaitych emocji na żywo, to choć poczyta sobie, lub poogląda wiadomości, namiastkę na żywo.

Tam znajdzie różne informacje i te dobre, ale też złe, poruszające: że komuś stała się krzywda, wypadek, doświadczył aktu agresji, kataklizmu, katastrofy… albo ujawniono nieprawość w życiu celebrytów. Mówimy że mass media zaśmiecają nasze umysły, ale w tym śmietniku żyje już kilka pokoleń! A z drugiej strony brak tych informacji gotowi jesteśmy oprotestować jako próbę zawładnięcia naszą wolnością. Tak więc mass media zaczęłam używać jako żywą i atrakcyjną materię do wykonania dzieła artystycznego. (…)

POST niesie w sobie również nowy aspekt czasu. POST zatrzymał proces zmian zachodzących w rzeczywistości wynikających z upływu czasu. Żyje ON własnym życiem i ma swój wewnętrzny czas, który się ujawnia w sekwencjach filmowych, czy fotograficznych. Proces przekształcania materii, czy degradacji w geście manipulacji jest czasem nowym i nie należącym do rzeczywistości potocznej, lecz do rzeczywistości sztuki, do czasu POST.  Projekt Gazetowa miłość – POST rozwija się i dzisiaj zawiera wątki refleksji nad gazetową potęgą, jej formą i czasem w kontekście rzeczywistym i kontekście sztuki, a także próba projektowania nowego, wyimaginowanego stylu życia i wyrazu artystycznego na bazie gazetowych zaleceń.

Anna Kutera

Anna Kutera POST – Gazetowa miłość
Wystawę można oglądać od 9 maja 2013 roku
Wystawa w Galerii Ratuszu potrwa do 29 maja 2013 roku
Ekspozycję w MBWA można oglądać do 18 maja 2013 roku
Galeria w Ratuszu, rynek
Galeria MBWA, ul.Leszczyńskich 5
Leszno

Dodaj komentarz