• 2013-05-15

Sinéad O’Connor, Mariza i Gogol Bordello na WrocLove Fest

Na WrocLove Fest odbywającym się od 19 do 23 czerwca wystąpią legendy swoich gatunków, czyli irlandzka wokalistka pop-rockowa Sinéad O’Connor, gwiazda fado Mariza oraz cygański zespół punk-rockowy Gogol Bordello.

Sinéad O'Connor (źródło: mat. prasowe)

Sinéad O'Connor (źródło: mat. prasowe)

Gwiazdą tegorocznego WrocLove Fest będzie Sinéad O’Connor, znana m.in. ze swojego hitu Nothing Compares 2 U, który znalazł się na jej drugim albumie I Do Not Want What I Haven’t Got. Chociaż Sinéad O’Connor, dzięki umieszczonym na debiutanckim albumie utworom Troy czy Mandinka, była już rozpoznawalną artystką, jej własna wersja utworu Prince’a zagwarantowała jej pierwsze miejsce na listach przebojów na całym świecie i błyskawiczny rozgłos. Wydała 13 płyt, zdobyła Grammy za swoją drugą płytę w katergorii Najlepszy album muzyki alternatywnej, współpracowała z Peterem Gabrielem, Paulem McCartneyem, Robbie’m Williamsem, Massive Attack czy U2, jest autorką takich hitów jak: Thank You for Hearing Me, Fire on Babylon czy You Made Me the Thief of Your Heart – pochodzący z filmu W imię ojca Jima Sheridana. Jednym z największych atutów irlandzkiej piosenkarki jest jej charyzma i image niegrzeczecznej artystki, który wzbudza tyle kontrowersji co podziwu.

WrocLove Fest 2013, plakat (źródło: mat. prasowe)

WrocLove Fest 2013, plakat (źródło: mat. prasowe)

Gogol Bordello to nowojorski zespół, którego muzyka określana jest jako cygański punk. Zespół założony w 1999 r. przez Ukraińca Eugene Hütza wydał do tej pory 13 albumów i zagrał na największych światowych festiwalach. Twórczością grupy zafascynowała się nawet Madonna, która w 2007 r. zaprosiła ich do gościnnego występu na swoim londyńskim koncercie. Muzycy z Gogol Bordello wykonali z królową pop cygańską wersję La Isla Bonita. Rok później wystąpili w reżyserowanym przez Madonnę filmie Mądrość i seks. Na 23 lipca zapowiadana jest premiera ich najnowszej płyty Pura Vida Conspiracy.

Mariza jest uznawana z królową fado i następczynie Amáli Rodrigues. Jej sceniczny temperament, wrażliwość i niekonwencjonalny w tym gatunku muzycznym wizerunek uczyniły ją najsłynniejszą ambasadorką portugalskiej muzyki etnicznej. Dzięki niej fado zagościło na największych scenach całego świata, w tym: Carnegie Hall (Nowy Jork), Sydney Opera, Royal Albert Hall (Londyn) czy Moscow House of Music. W 2000 r. wystąpiła w portugalskim programie, którego gościem był Sting. Oczarowany jej ekspresją zaproponował współpracę. Nagrany przez nich wspólnie utwór A Thousand Years stał się nieformalnym hymnem Igrzysk Olimpijskich 2004 w Atenach.

Koncert Gogol Bordello: 19 czerwca 2013 roku, Klub Eter, Wrocław
Koncert Sinead O’Connor: 22 czerwca 2013 roku, Hala Orbita, Wrocław
Koncert Mariz’y: 23 czerwca 2013 roku, Hala Orbita, Wrocław

Dodaj komentarz