• 2013-05-15

Rafał Nowak śladami Leżajskich Chasydów

Od 16 maja w Starej Drukarni w Rzeszowie będzie można oglądać wystawę fotografii Rafała Nowaka pt. Śladami Leżajskich Chasydów.

Plakat wystawy „Śladami Leżajskich Chasydów”, fot. Rafał Nowak, Stara Drukarnia w Rzeszowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Śladami Leżajskich Chasydów”, fot. Rafał Nowak, Stara Drukarnia w Rzeszowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chasydyzm polski, powszechnie i potocznie zwany po prostu chasydyzmem. Ta odmiana jest najszerzej znana, między innymi dlatego, że rozwija się do dziś. Mimo że dzisiejszy chasydyzm jest wynikiem kilkuwiekowej ewolucji, to w prostej linii jest spadkobiercą ruchu powstałego w XVIII wieku. I wojna światowa przyniosła chasydyzmowi dezintegrację i rozproszenie m.in. w wyniku zmian politycznych, jakie nastąpiły po wojnie, kiedy to granice państw znacznie się pozmieniały. Wtedy też dużo zwolenników chasydyzmu wyemigrowało do USA, dając tam początek dalszej egzystencji w innych warunkach. W ZSRR chasydyzm został w zasadzie wyeliminowany. Funkcjonował na terenie II RP, ale tylko do czasów II wojny światowej, kiedy to w efekcie Holocaustu całkowicie zniknął z terenów Europy Środkowo-Wschodniej. Po II wojnie światowej chasydyzm rozwijał się (i rozwija się nadal) głównie na terenach USA i w Izraelu, stając się symbolem skrajnej ortodoksji.

Elimelech z Leżajska (1717-1786) to pierwszy cadyk w historii judaizmu i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Był uczniem Dow-Bera z Międzyrzeca i został jego następcą po śmierci. Po latach wędrówki i nauczania w I Rzeczypospolitej, w 1772 osiadł w Leżajsku. Uczniami Elimelecha byli m.in. Jakub Icchak Horowic, Naftali z Ropczyc i Menachem Mendel z Rymanowa. Napisał dzieło Noam Elimelech (czyli łagodność Elimelecha), jedno z podstawowych dzieł chasydyzmu. Jego postać obrosła wieloma legendami. Jeszcze za życia miał leczyć nieuleczalnie chorych i rozmawiać ze zwierzętami.

Rafał Nowak, rocznik 1986, jest rodowitym rzeszowianinem i fotografem z zawodu. Od stycznia 2012 członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Od stycznia 2013 członek Związku Zawodowego Twórców Kultury. Przydzielony do sekcji Fotografów Artystów. Fotografia towarzyszy mu przez większą część życia. Głównie zajmuje się fotografią reportażową oraz dokumentalną, lecz nie ogranicza się tylko do tych dwóch dziedzin. Swoją przygodę z fotografią zaczął jeszcze w erze fotografii analogowej. Jest laureatem kilku konkursów fotograficznych a jego zdjęcia można było zobaczyć na kilku wystawach.

Rafał Nowak, Śladami Leżajskich Chasydów
Wernisaż: 16 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 16 czerwca 2013 roku
Stara Drukarnia
ul. Bożnicza 6
Rzeszów

Dodaj komentarz