• 2013-05-15

Polskie Wnętrze 2012: Centrala

16 maja o godz. 18.00 w klubie Sztuka Architektury w Warszawie, w ramach cyklu Polskie Wnętrze 2012, odbędzie się spotkanie z twórcami aranżacji wnętrz na festiwal Łódź Design 2012 – architektami z biura Centrala.

Wnętrza na festiwalu Łódź Design 2012, proj. Centrala (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wnętrza na festiwalu Łódź Design 2012, proj. Centrala (źródło: materiały prasowe organizatora)

W budynku dawnej tkalni i przędzalni dawnej fabryki włókienniczej Naum Eitingon i Ska zaproponowano wystrój wnętrz nawiązujący do pierwotnej funkcji tego miejsca. Instalacja opowiada historię przędzalni w sposób dosłowny i jednocześnie wdzięczny.

Pomysł jest bardzo prosty – wzdłuż przegród porozpinano polichromatyczne płaszczyzny i wiązki kolorowych tasiemek. Wykorzystano płyty kanalikowe aby wpleść w strukturę meble, ekspozytory oraz przegrody pionowe. Dzięki temu wydzielono konkretne strefy.

Instalacja jest lekka, ażurowa i wyrazista, lecz nie konkuruje z innymi elementami wnętrza. Budzi skojarzenia z produkcją tkanin- dawnym znakiem rozpoznawczym Łodzi.

Znamienny jest też charakter przestrzeni, w której zrealizowano projekt. Są to surowe wnętrza, z dużymi przeszkleniami i lasem żelbetowych słupów. Kolorowe tasiemki podwieszone pod sufit z którego odpadają kawałki białej farby stanowią kwintesencję tego, czym jest Łódź Design.

Polskie Wnętrze 2012: spotkanie z projektantami z biura Centrala
16 maja 2013 r., godz. 18.00
Klub Sztuka Architektury
Warszawa

Dodaj komentarz