• 2013-05-15

Przedwojenna Warszawa podczas Nocy Muzeów

Obyczaje i kultura przedwojennej Warszawy to temat przewodni wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 10. edycji warszawskiej Nocy Muzeów z 18 na 19 maja.

Muzeum Powstania Warszawskiego, logo (źródło: mat. prasowe)

Muzeum Powstania Warszawskiego, logo (źródło: mat. prasowe)

Najbliższa Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego  będzie okazją do pokazania Warszawy przez pryzmat życia kulturalnego okresu międzywojennego. Rozpocznie się ona  od atrakcji dla najmłodszych – od godz. 15 do godz. 17 na terenie Muzeum odbywać się będzie się gra terenowa dla rodzin inspirowana losami Jana Rodowicza Anody pt. Ułan w Pomarańczarni. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą nauczyć się orientacji w terenie, lubią rozwiązywać zagadki i spotykać nowych ludzi. Uczestnicy poznając życie warszawiaków podczas okupacji i Powstania, dowiedzą się gdzie była Pomarańczarnia, jak wygląda szmajser oraz dlaczego w PRL- u nie było fajnie.

Jak co roku od godz. 18.00 odbędzie się darmowe zwiedzanie ekspozycji Muzeum oraz wjazd na wieżę widokową. Na terenie Muzeum będą funkcjonować dwa punkty gastronomiczne, w których będzie można spróbować potraw przywodzących na myśl smaki przedwojennej Warszawy. Przewidywany jest również kiermasz publikacji i gadżetów muzealnych. Na dziedzińcu Muzeum będzie działać kino plenerowe. Wyświetlony zostanie film produkcji węgierskiej Wszyscy do walca. Jest to ostatni nakręcony w Warszawie przed wybuchem II wojny światowej film fabularny. Dwa pokazy: o godz. 20.30 i 22.30.

W Muzeum przez cały wieczór aż do północy będą odbywać się wykłady i warsztaty. Planowany jest warsztat warszawskiej gwary (godz. 21.30 i 23.00) oraz gotowania potraw ze starych książek kucharskich (godz. 20.30). Odbędą się również na warsztaty z okazji 100-lecia tanga w Warszawie (godz. 20.00, 21.00 i 22.00).

Dla zainteresowanych bronią przygotowano spotkanie Polak potrafi, czyli o tym jak w konspiracji produkowano broń, a w PRL-u robiono o tym filmy. Wyświetlone zostaną na nim unikatowe dokumenty: Głód broni i Steny pod Jodłami, zawierające relacje twórców podziemnego uzbrojenia. Pokaz będzie okazją do rozmowy z asystentem reżysera obu filmów – panem Włodzimierzem Dusiewiczem Duszą, który opowie o tym jak przy ich realizacji obchodzono komunistyczną cenzurę. Przewidujemy także konkurs w którym będzie można wygrać Leksykonu militariów Powstania Warszawskiego. Początek o godz. 18.00.

W Fotoplastikonie Warszawskim uruchomiona zostanie specjalna wystawa poświęcona tematowi przewodniemu Nocy Muzeów – Warszawie przed 1939 rokiem, a po godz. 22.00 odbędzie się specjalny pokaz zdjęć odrobinę erotycznych – Bez gorsetu, turniury i pantalonów.

Rejestracja na wybrane wydarzenia organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego na Noc Muzeów 2013 jest obowiązkowa.

Noc Muzeów 2013
Muzeum Powstania Warszawskiego i Fotoplastikon Warszawski
Warszawa

Dodaj komentarz