• 2013-05-15

Marcin Kydryński w muzycznej Lizbonie

8 maja nakładem wydawnictwa G+J Książki ukazała się książka Lizbona. Muzyka moich ulic, w której w podróż do stolicy Portugalii zabiera czytelników Marcin Kydryński.

„Lizbona. Muzyka moich ulic”, Marcin Kydryński (źródło: materiały prasowe)

„Lizbona. Muzyka moich ulic”, Marcin Kydryński (źródło: materiały prasowe)

Książka Lizbona. Muzyka moich ulic nie jest przewodnikiem turystycznym po portugalskiej stolicy. To osobisty opis miasta, wrażeń i wspomnień autora oraz jego codziennego życia w białym mieście nad Tagiem. To też podziękowanie miastu, które jak pisze autor, przyjęło go: bez szczególnego entuzjazmu, ale i bez najmniejszej wrogości, a to już bardzo dużo.

To, spośród nieograniczonej liczby, moja wersja historii jednego miejsca na Ziemi. Zaledwie chwila jego istnienia: siedemset dni twarzy, smaków, zapachów, dźwięków, nastrojów. Ciekawe, że jeśli dokładnie w tych samych dniach próbowałby portretować Lizbonę ktokolwiek inny, powstałaby całkowicie odmienna książeczka. – pisze Marcin Kydryński.

Książka, choć jest bogato zdobiona zdjęciami Marcina Kydryńskiego, nie jest też albumem fotograficznym. Fotografie uzupełniają subiektywny obraz Lizbony – pokazują mieszkańców, ciasne uliczki z licznymi klubami, plaże, budynki, festiwale, wreszcie ulicznych grajków. Sam autor we wstępie do książki wyjaśnia: Zdjęcia nie miały być ładne. Miały być inne, takie, jakich nie zobaczycie w żadnej książce o Lizbonie, a mam ich całą półkę.

Wątkiem, który spaja wędrówki dziennikarza po lizbońskich ulicach, jest bogata muzyka krajów języka portugalskiego. Ta muzyka ma w sobie szczególne światło, czułość, zmysłowość. Jak i miasto, które jest jej domem. To zatem podwójny portret. Obraz miasta na krawędzi Europy i muzyków, którzy każdego dnia nadają mu ton. – zapowiada na okładce książki autor.

Marcin Kydryński (ur. 1968) to dziennikarz, fotograf. Od 1989 roku w radiowej Trójce, twórca audycji, festiwalu, serii koncertów i bestsellerowych płyt pod wspólnym hasłem Siesta. Partner w życiu i muzyce Anny Marii Jopek, producent płytowy i twórca piosenek. Laureat nagrody Arkadego Fiedlera za książkę Pod Słońce. Pierwszy fotograf, który zrobił okładkowy materiał w lokalnej edycji magazynu National Geographic Polska. Od dwudziestu lat podróżuje po Afryce. Kawaler Ordem de Merito od prezydenta Portugalii za promocję kultury tego kraju.

Marcin Kydryński, Lizbona. Muzyka moich ulic
Wydawnictwo G+J Książki
premiera: 8 maja 2013 r.

Dodaj komentarz