• 2013-05-15

Lub design! ogrodnictwo miejskie

17 maja o godz. 18.00 w lubelskich Warsztatach Kultury, w ramach cyklu Lub design!, odbędzie się spotkanie z Richardem Reynolds’em, liderem ruchu Guerilla Gardening. 

Lub design! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lub design! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lub design! to cykl interdyscyplinarnych wydarzeń – warsztatów, wykładów i akcji skoncentrowanych wokół 
tematyki designu oraz miejskiej przestrzeni publicznej. Projekt ma na celu budowanie angażującej się społeczności, która w sposób świadomy i aktywny podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości otoczenia, w którym funkcjonuje.

Poprzez proponowane działania organizatorzy chcą zwrócić uwagę  mieszkańców Lublina na problem przestrzeni publicznej, jej funkcjonalności, estetyki, a także przekonać, że własnymi siłami są w stanie dokonać wielu znaczących zmian i wyposażyć ich w odpowiednie ku temu kompetencje. Chcą pomóc mieszkańcom miasta odzyskać przestrzeń publiczną i sprawić, że poczują się w niej jak u siebie, a angażując również specjalistów – projektantów, architektów czy socjologów – organizatorzy liczą na integrację różnych środowisk i wywołanie szerszej dyskusji na temat jakości życia w Lublinie.

Wielomiesięczny program podzielony jest na 3 moduły tematyczne: Ogrodnictwo miejskie, Przestrzeń miejska oraz Wnętrza. W ramach każdego cyklu przygotowano warsztaty, wykłady/prezentacje oraz akcje w przestrzeni miasta, w tym także zajęcia przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych.

Tegoroczna edycja projektu rozpocznie się spotkaniem z Richardem Reynolds’em, na którym zaprezentowane zostaną założenia ruchu Guerrilla Gardening, przykłady działań i dokumentacja akcji z całego świata, w tym również z Polski.

Richard Reynolds – absolwent geografii na Oxford University, specjalista ds. planowania komunikacji, a przede wszystkim – lider ruchu Guerilla Gardening. Zaczynał dziewięć lat temu odnawiając nocą zaniedbane rabatki i ulice wokół swojego domu w londyńskiej dzielnicy Elephant and Castle. Podjął walkę przeciw sąsiedzkiej obojętności, inspirując mieszkańców miast do aktywności i zaangażowania. Od tamtej pory poprzez swoje działania, prezentacje, blogowanie spopularyzował ogrodniczą partyzantkę, sprawiając, że stała się ona powszechna i akceptowana w wielu krajach. Jego publikacje na temat Guerilla Gardening dostępne są w czterech językach.

Lub design! Ogrodnicza partyzantka – spotkanie z Richardem Reynolds’em
17 maja 2013 r., godz. 18.00
Warsztaty Kultury
Lublin

Dodaj komentarz