• 2013-05-15

Kino rosyjskie w Gdańsku

17, 24 i 31 maja w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbędą się kolejne pokazy filmów organizowane przez Klub Miłośników Kina Rosyjskiego Horyzont.

„Będę przy Tobie”, reż. Paweł Ruminow (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Będę przy Tobie”, reż. Paweł Ruminow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Repertuar na maj:

  • 17 maja, godz. 18.00 – Biały Tygrys (БЕЛЫЙ ТИГР)

Reżyseria: Karen Szachnazarow
Obsada: Aleksiej Wiertkow, Witalij Kiszczenko, Walerij Griszko

II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Ciężkie długie walki wykańczają obie strony. Jednak w miarę postępu wojsk radzieckich, coraz częściej na polu bitwy pojawia się niezniszczalny ogromny niemiecki czołg Biały Tygrys. Pojawia się niespodziewanie w dymie bitwy, bezlitośnie strzela w stronę swoich przeciwników i nagle znika. Dowództwo radzieckie postanawia skonstruować do walki z Białym Tygrysem szczególny czołg – specjalną wersję T-34.

Nagrody: 2012 – Grand Prix na IX MF Kina Wojenno-Patriotycznego im. S. Bondarczuka Wołokołamski Rubież (Karen Szachnazarow); Nagroda Złoty Orzeł za najlepszy film fabularny, najlepszą muzykę do filmu oraz najlepszy montaż.

  • 24 maja, godz. 18.00 – Suchodoły (СУХОДОЛ)

Reżyseria: Aleksandra Strielianaja
Obsada: Jana Jesipowicz, Jelena Kalinina, Oleg Garkusza

Film na motywach opowiadania Iwana Bunina Suchodoły. 

Historia, w której przeplatają się losy arystokratycznej rodziny i jej pracowników, do tej pory uważana jest za jeden z najbardziej znaczących i wyrazistych portretów życia w Rosji końca XIX wieku. Główna bohaterka filmu – Natalia – to młoda i naiwna dziewczyna ze wsi, która służy w zubożałej rodzinie w ich wiejskiej posiadłości. Natalia nie zna innego życia. Wierzy w przesądy i wszystko napawa ją lękiem. Ma jednak duszę bohaterki. W filmie ukazane są zmienne koleje jej życia: miłość, oddanie właścicielom, doświadczenie mistyczne, wygnanie, zdrada, wiara. Dzięki temu obserwujemy śmiertelne dzieje losów rodziny Chruszczow, w której służy Natalia.

Suchodoły to współczesna historia, pełna suspensu i akcji, o niesamowitej głębi i doskonałości artystycznej, które są charakterystyczne dla najwybitniejszych dzieł Iwana Bunina.

Nagrody: 2011 – Grand Prix na XIII Rosyjskim Festiwalu Filmowym im. Szukszyna; 2012 – nagroda dla najlepszej aktorki na XVIII RFF Literatura i kino w Gatczyno (Jana Jesipowicz).

  • 31 maja, godz. 18.00 – Będę przy Tobie (Я БУДУ РЯДОМ)

Reżyseria: Paweł Ruminow
Obsada: Maria Szałajewa, Roman Zenczuk, Maria Siomkina

Inna to młoda, odnosząca sukcesy kobieta ze świetnym poczuciem humoru. Pracuje jako kierownik restauracji, słusznie zyskując szacunek oraz sympatię kolegów i przełożonych. Ma też przy sobie najważniejszą osobę na świecie – sześcioletniego syna Mitię, którego wychowuje sama. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Jednak niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Teraz najważniejszą rzeczą dla Inny jest znalezienie dla małego Mitii nowych rodziców.

Nagrody: 2012 – Grand Prix na XXIII Festiwalu Kinotawr w Soczi; Nagroda Zołotaja Ladia za 3. miejsce w konkursie publiczności na XX Festiwalu Kina Rosyjskiego Okno na Europę w Wyborgu; Nagroda dla najlepszej aktorki na X Festiwalu Kina i Teatru Amurska Jesień w Błagowieszczeńsku (Maria Szałajewa); Nagroda Stalker dla najlepszego filmu fabularnego oraz nagroda specjalna dla najlepszej aktorki na XVIII MF Filmów o Prawach Człowieka Stalker w Moskwie; Nagroda Biały Słoń za najlepszą główną rolę żeńską (Maria Szałajewa).

Pokazy kina rosyjskiego
17, 24 i 31 maja 2013 r.
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury, ul. Długa 35
Gdańsk

Dodaj komentarz