• 2013-05-15

Kajetan Sosnowski w poszukiwaniu prawdy w Łodzi

Od 17 maja w Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać wystawę pt. Kajetan Sosnowski (1913-1987). W poszukiwaniu prawdy.

Kajetan Sosnowski, z cyklu „Erotyki”, N 10, 1959, olej, płótno, własność prywatna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kajetan Sosnowski, z cyklu „Erotyki”, N 10, 1959, olej, płótno, własność prywatna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do współpracy przy ekspozycji udało się zaprosić wybitnego historyka, krytyka i teoretyka sztuki, p. dr Bożenę Kowalską, która została kuratorem wystawy. Wystawa zorganizowana w setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich artystów nurtu sztuki scjentystystycznej obejmuje 80 prac malarskich, pozwalających prześledzić kolejne fazy twórczych eksperymentów i odkryć niezwykłej osobowości, jaką bez wątpienia był Kajetan Sosnowski.

Fakt, iż ekspozycja sztuki urodzonego w Wilnie i zmarłego w Warszawie artysty odbędzie się w Łodzi ma swoje historyczne uzasadnienie, bowiem Sosnowski mieszkał tu w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Bezpośrednio po wojnie rozwijał w Łodzi szkolnictwo artystyczne, wraz z Henrykiem Tomaszewskim założył Łódzki Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków i w latach 1944-1947 uczestniczył w wystawach Okręgu Łódzkiego. W latach 1947-1949 był kierownikiem artystycznym tygodnika Kuźnica.

Kajetan Sosnowski (1913-1987) znany jest przede wszystkim ze swoich prac malarskich, tworzonych w okresie działalności Grupy 55. Był jednak nazbyt niespokojnym duchem, aby jego aktywność i jego twórczość, sprowadzać tylko do tamtego etapu. Uprawiał nie tylko malarstwo, także rysunek i – rzadko – rzeźbę. Ponadto istota jego prac malarskich wykraczała poza tradycyjne ramy dyscypliny.Kajetan Sosnowski od końca lat 50. posługiwał się formami abstrakcyjnymi. Powstał wówczas cykl bezprzedmiotowych Obrazów białych. W latach (1961-1962) stworzył pierwsze klasyczne Obrazy puste podejmując w nich zagadnienie emanacji światła. W powstających kolejno cyklach rozważał intrygujące go problemy z zakresu nauk ścisłych.

Następnie tworzył Poliptyki, różnobarwne, wielkoformatowe prace. W cyklu obrazów chemicznych Metalepseis interesowały go zjawiska wynikające ze świata awizualnego, zmieniające kolor w zależności od pogody, nie dotkniętych farbą ale opracowanych chemicznie. W cyklu obrazów szytych, kompozycji złożonych z pozszywanych kawałków płótna Katalipomena odnosił się zaś do zagadnień związanych z ekologią. Od 1980 obrazom szytym utrzymanym w jednym kolorze nadał artysta nazwę Interwencje. Do końca życia rozwijał też serię prac pt. Układy równowartościowe łącząc ze sobą inne techniki i zasady, gdzie sztuka współdziała z matematyką.

Kurator: dr Bożena Kowalska

Kajetan Sosnowski (1913-1987). W poszukiwaniu prawdy
Wernisaż: 17 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 22 września 2013 roku
Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowej 15
Łódź

Dodaj komentarz