• 2013-05-15

Festiwal Polskiej Animacji identi_TY Mediolan

Za sprawą projektu filmowego pt. identi_TY Animated Film Festival, od 21 do 25 maja mediolańska publiczność będzie miała okazje przyjrzenia się twórczości młodych polskich animatorów.

„Świteź”, reż. Kamil Polak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Świteź”, reż. Kamil Polak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Identi_TY to autorski projekt prezentujący około pięćdziesięciu wybitnych, współczesnych filmów animowanych. Program skupiony będzie wokół tematyki poszukiwania tożsamości jednostki w kontekście współczesnego świata i przestrzeni miejskiej.

Pierwsza prezentacja identi_TY odbyła się w 2012 roku w ramach festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik. Duże zainteresowanie publiczności sprawiło, że kuratorki zdecydowały się na jego dalszą realizację, tym razem w galerii Careof DOCVA w Mediolanie.

Careof DOCVA jest organizacją nonprofit, która od roku 1987 zajmuje się promocją sztuki współczesnej, wpierając w szczególności twórczość młodych artystów działających na różnych polach ekspresji twórczej.

Inspiracją do powstania programu projektu był film Maski Piotra Karwasa, będący połączeniem tradycyjnej techniki kukiełkowej z animacją komputerową. Autor porusza w tej animacji problem ukrywania się za przybranymi pozami, ukazując drogę do odkrycia własnej tożsamości. Doskonała plastycznie i wzbogacona psychologiczną refleksją animacja była odkryciem wielu festiwali filmowych w 1999 roku, zdobywając na nich najważniejsze nagrody, m.in. Złotego Niedźwiedzia w kategorii filmów animowanych na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Polska animacja wyrosła na tradycji takich twórców jak Julian Antonisz czy Zbigniew Rybczyński. Obecnie również produkuje się w naszym kraju szereg filmów – animacji lalkowych, wycinankowych, w technice kombinowanej czy komputerowej. Wśród autorów filmów wybranych do naszego projektu znajdują się zarówno debiutujący animatorzy, jak i doświadczeni współcześni twórcy

– mówi Iwona Kamińska Gosk, jedna z kuratorek projektu

Podczas identi_TY Animated Film Festival zostaną wyświetlone m.in.: film Świteź w reżyserii Kamila Polaka, animacja nagradzana na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą (m. in. 2011 – Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Annecy, Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2011); oniryczna, poetycka opowieść o trzech pokoleniach kobiet – Refreny Wioli Sowy z muzyką Leszka Możdżera, Danny Boy Marka Sobeckiego – lalkowa animacja o międzynarodowej sławie, Snępowina Marty Pajek – film zabierający widza w zaskakującą i niepokojącą podróż przez światy realne i wyśnione; Dróżnik Piotra Szczepanowicza – kameralna animacja, skupiona na człowieku i jego niewielkim otaczającym go świecie; film dokumentalno-musicalowy Miasto Płynie Balbiny Bruszewskiej, opowiadający o tym, co dzieje się za oknem, o tym, co widzimy podczas porannego spaceru do sklepu, klip Przemysława Adamskiego i Katarzyny Kijek do piosenki Pirate’s Life irlandzkiej grupy We Cut Corners czy najnowszy film Krzysztofa Kiwerskiego The Rolling Stones nagrodzony Złotą Kreską podczas ostatniej edycji festiwali OFAFA.

Festiwal Polskiej Animacji identi_TY
21-25 maja 2013 r.
Careof DOCVA, Fabbrica del Vapore, via Procaccini 4, 20154
Mediolan

Dodaj komentarz