• 2013-05-15

Jacek Łumiński w Nowym Jorku

21 maja Battery Dance Company i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają na nową produkcję wybitnego polskiego choreografa Jacka Łumińskiego, która rozpocznie 37. sezon Battery Dance Company na dolnym Manhattanie.

Prezentacja programu, zatytułowanego Past, Present & Future, obejmuje pięć przedstawień, na które złożą się nowa choreografia stworzona przez Łumińskiego oraz na nowo opracowana wersja powstałego w 2005 r. przedstawienia Shell Games, w choreografii dyrektora artystycznego BDC Jonathana Hollandera.

Tancerz i choreograf Jacek Łumiński, były dyrektor Śląskiego Teatru Tańca, stworzył go we współpracy z belgijskim choreografem i tancerzem Avim Kaiserem. Instytucja ta była pod wieloma względami pionierska w kontekście polskim jako niezwykle dynamiczna organizacja, znakomicie łącząca kosmopolityczne inicjatywy artystyczne z działalnością edukacyjną i społeczną, wspieraną przez odradzającą się po zmianach politycznych 1989 roku polską samorządność lokalną. Od 1991 roku, kiedy teatr rozpoczął działalność, jego produkcje trafiły na sceny taneczne w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

Jako dyrektor artystyczny Śląskiego Teatru Tańca Łumiński podjął się niezwykle trudnego zadania: w Bytomiu, mieście zamieszkałym głównie przez górników i robotników, stworzył liczne programy społeczne i centra edukacyjne, które przyciągnęły szeroką publiczność oraz znacząco przyczyniły się do promocji współczesnego tańca nie tylko w Polsce ale i za granicą. Międzynarodowe kontakty Łumińskiego pomogły m.in. w organizowaniu Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, odbywających się co roku w Bytomiu z udziałem zarówno debiutujących, jak i uznanych artystów z całego świata. Niezwykłym osiągnięciem Łumińskiego i Śląskiego Teatru Tańca było rozszerzenie działalności kulturalnej o zaangażowanie społeczne: współpracę artystów z osobami niepełnosprawnymi, seniorami, dziećmi z bytomskich szkół oraz lokalnymi instytucjami opieki społecznej.

Fascynacja kulturą Żydów polskich i tradycji folklorystycznych znajduje odzwierciedlenie nie tylko w dziełach choreograficznych Łumińskiego, ale również w licznych publikacjach i badaniach jego autorstwa poświęconych temu zagadnieniu. Produkcje Łumińskiego zyskały grupę zwolenników w USA, Izraelu, czy Holandii, z którymi choreograf współpracuje do dziś; Łumiński prowadzi również warsztaty i zajęcia ze studentami w Polsce, USA, Kanadzie, Izraelu, Austrii, Anglii i Singapurze.

Shell Games w choreografii i reżyserii Jonathana Hollandera miał premierę w 2005 r. Muzykę do spektaklu stworzył fiński kompozytor Frank Carlberg; za oprawę sceniczną odpowiada Sole Salvo, a za oświetlenie i scenografię – Barry Steele. W oryginalnej wersji spektaklu wystąpił ówczesny tancerz Śląskiego Teatru Tańca Tomek Wygoda; jego dramatyczna ekspresja posłużyła Jonathanowi Hollanderowi za inspirację do prezentowanej w tym roku wersji. Artyści Battery Dance Company: Sean Scantlebury, Robin Cantrell, Carmen Nicole, Mira Cook i Clement Mensah wezmą udział w obu spektaklach. Charakterystyczna dla dzieł Jonathana Hollandera symbolika, nawiązująca m.in. do śmierci papieża Jana Pawła II czy amerykańskich debat prezydenckich, przyczyniła się do sukcesu Shell Games wśród publiczności na całym świecie.

BATTERY DANCE COMPANY to teatr tańca z prawie 40-letnią tradycją, uznawany za jedną z najbardziej cenionych nowojorskich tego typu grup. BDC uznawane jest za wyróżniającego się producenta, kreatywnego prezentera, grupę działającą na polu edukacji artystycznej w nowojorskich szkołach. Jest również jednym z ambasadorów kultury amerykańskiej, reprezentującym Stany Zjednoczone na międzynarodowych festiwalach, konferencjach i sympozjach; prowadzi również program artist-in-residence. Zespół wystapił w 26 krajach, na pięciu kontynentach. Dzięki współpracy z tancerzami z Europy Środkowo-Wschodniej, Karaibów czy Południowej Azji, występy Battery pomagają pobudzić świadomość i kształtować szacunek dla kultur świata wśród publiczności i amerykańskich uczniów. W studio Battery Dance Company na Dolnym Manhattanie gościło dotychczas twórcze grupy zarówno lokalne jak i ponad 400 zespołów tanecznych z całego świata.

Przedstawienie Past, Present & Future
21-23 maja 2013 r. o godz. 19.30
3LD Art + Technology Center, 80 Greenwich Street, Nowy Jork

Dodaj komentarz