• 2013-05-15

Bartosz Mucha z inspiracjami ośmiobitowych gier

Od 1 maja do odwołania na placu przed Bunkrem Sztuki w Krakowie można oglądać pracę Bartosza Muchy pt. Tetris House. Ekspozycja odbywa się w ramach projektu Będzie się Dzieło!.

Plakat wystawy Bartosza Muchy w ramach projektu „Będzie się dzieło”, Bunkier Sztuki w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy Bartosza Muchy w ramach projektu „Będzie się dzieło”, Bunkier Sztuki w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Mucha o Tetris House:

Często w swoich projektach odwołuję się do doświadczeń z dzieciństwa. Mocno inspirują mnie też minimal art i konstruktywizm. Na Tetris House składa się połączenie tych doświadczeń. Z jednej strony jest to echo ośmiobitowych gier, w które grywałem (na nich w zasadzie zatrzymała się moja przygoda z komputerową rozrywką), ale przede wszystkim szukanie geometrycznych rozwiązań, w tym wypadku wchodzących w rejon figur niemożliwych. W jakimś sensie szukam skończonej formy; zapętlonej, trochę tajemniczej, pochodzącej z innej rzeczywistości fizycznej.

Poza wspomnianą genezą, Tetris House (jak zawsze w przypadku moich paraarchitektonicznych działań) otwiera się na funkcję. Podprogowo nie potrafię się zgodzić na tworzenie zupełnie bezużytecznych bytów. W tym wypadku jest to jakiś rodzaj meeting point – inspirującego miejsca spotkań. Wyobrażam sobie, że w dzień biegają i skaczą po nim dzieci, przesiadują na nim turyści. Wieczorem służy młodzieży do długich rozważań o życiu. Oczywiście wszystko to dzieje się nieformalnie. Funkcję każdy musi sam sobie znaleźć i odważyć się na nielegalną interakcję z tą – jakby nie było – instalacją, rzeźbą.

Bartosz Mucha (ur. 1978). Z wykształcenia artysta, grafik, projektant 2 i 3D. W 2004 uzyskał dyplom w pracowni projektowania plakatu prof. Piotra Kunce (ASP w Krakowie). Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jego twórczość była prezentowana m.in. podczas indywidualnych wystaw w Galerii BB w Krakowie i we Wrocławiu (2005) oraz Galerii F.A.I.T. w Krakowie (2006). Współorganizator i uczestnik projektu Konsum.pl w Weimarze (2006). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: Festiwal Plakatu (Kraków 1998, 1999 i 2002), Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej (Bunkier Sztuki, Kraków 2004), Available art – sztuka na sprzedaż (2004, 2005), Odlot (Wiedeń 2006).

Twórczość Bartosza Muchy sytuuje się na pograniczu sztuki i dizajnu. Artysta posługuje się wprowadzonym przez siebie pojęciem fiksacji funkcjonalnej, które oznacza nieumiejętność dostrzeżenia nowego użycia obiektu skojarzonego uprzednio z innym celem, występuje przeciwko stereotypom dotyczącym funkcjonalności przedmiotów użytkowych i schematom dotyczącym sposobów życia we współczesnym społeczeństwie. W 2003 roku Mucha stworzył fikcyjną firmę POOR Design, będącą ironicznym komentarzem do współczesnego konsumpcjonizmu. W 2010 roku rozpoczął projekt Pararch, dotyczący alternatywnej architektury, którego efektem była wystawa 52 leniwe tygodnie. Paraarchitektura (Projekt Kordegarda, 2012) oraz książka pod tym samym tytułem.

Kuratorka Kolekcji: Anna Lebensztejn
Kuratorka: Anna Bargiel

Bartosz Mucha, Tetris House
Wernisaż: 1 maja 2013 roku, godz. 12.00
Wystawa potrwa do odwołania
Plac przed Bunkrem Sztuki
Plac Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz