• 2013-05-14

Debiutancki album Tåge

13 maja ukazała się debiutancka płyta formacji Zawadzki/Praśniewski/Wośko. Album absolwentów duńskiego konserwatorium muzycznego w Odense nagrany w klasycznym, jazzowym składzie prezentuje wydawnictwo Multikulti Project.

Album „Tåge" (źródło: mat. prasowe)

Album „Tåge" (źródło: mat. prasowe)

Krążek Tåge potwierdza wysoką pozycję polskiej pianistyki jazzowej we współczesnym jazzie. Muzycy debiutującego tria przedstawiają oryginalną muzyczną formułę, która jest wypadkową ich polskich i duńskich doświadczeń. Nie boją się uciekać od tradycyjnych harmonii, ciekawie grają dźwiękiem i ciszą, w swoich partiach instrumentalnych umiejętnie powściągają emocje uzyskując efekt podskórnego napięcia, swoistej elektryczności.

Autorskie, zróżnicowane kompozycje członków zespołu są kolejnym atutem płyty, pełna entuzjazmu szlachetność, subtelność i łagodność skandynawskiego jazzu wycisnęły swoje piętno na muzyce trójki polskich instrumentalistów. Jednak w przeciwieństwie do wielu skandynawskich nagrań muzyka tria Zawadzki/Praśniewski/Wośko nie jest smutna czy mroczna. Na albumie znalazło się 8 utworów i prawie 50 minut muzyki.

Sebastian Zawadzki – pianista i kompozytor, student duńskiego konserwatorium muzycznego w Odense, obecnie zamieszkujący Kraków. Zdobywca I nagrody na European Jazz Contest 2012 w Rzymie z zespołem International Jazzpocalypse, oraz inwidualnego wyróżnienia na tym samym festiwalu. Nagradzany na konkursach muzycznych m.in. Grand Prix dla indywidualności jazzowej na Novum Jazz Festival, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu, Jazz Juniors, Tarnów Jazz Contest, Jazzowy Debiut Fonograficzny (IMIT) i innych. Współtwórca zespołów Sebastian Zawadzki Trio, Zawadzki / Praśniewski / Wośko, International Jazzpocalypse oraz Tone Raw.

Mariusz Praśniewski – student Wydziału Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na fortepianie, następnie na kontrabasie. Koncertuje z wieloma muzykami, w tym m.in. z Joao Nascimento z Brazylii, Andersem Mogensenem czy Francesco Cigna oraz bierze udział w międzynarodowych projektach, jak Entropy, Suburbia Surreal, Purple Noise, Orlando.

Radek Wośko – perkusista, kompozytor, aranżer, autor tekstów. Studiował jazz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na Wydziale Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense. Aktywnie zaangażowany w wiele projektów muzycznych, koncertuje z własnym projektem Entropy. Współpracował z Teatrem Polskim w Szczecinie oraz z takimi artystami jak: Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Poniedzielski, Anna Szałapak, Stanisław Tym, Piotr Machalica, Mario Cordina, Piotr Wojtasik, koncertując w Polsce, Danii, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Zawadzki/Praśniewski/Wośko – Tåge
Premiera: 13 maja
Wydawnictwo Multikulti Project

Dodaj komentarz