• 2013-05-14

Islandka Sóley koncertuje w Polsce

Sóley wystąpi 16 maja w kinoteatrze Rialto w Katowicach, 17 maja w Sali Wielkiej CK ZAMEK w Poznaniu i 18 maja w warszawskim Klubie Basen.

Koncerty Sóley, plakat (źródło: mat. prasowe)

Koncerty Sóley, plakat (źródło: mat. prasowe)

Twórczość Sóley to kolejna odsłona magicznej sceny islandzkiej. Jej muzyka brzmi jak sen, równocześnie słodki i dziwaczny – pisze wydawca artystki. Płytowy debiut Islandki We Sink okazał się bestsellerem w całej Europie, zaś singiel Pretty Face zebrał w serwisie youtube ponad 10 milionów odsłon.

Piękne, delikatne, a zarazem mroczne piosenki artystki porównuje się do dokonań Múm, Sigur Ros, Lykke Li czy CocoRosie. Chociaż We Sink to jej pierwsza płyta, młoda Islandka ma za sobą spore doświadczenie sceniczne. Sóley Stefánsdóttir tworzyć zaczęła już jako nastolatka i może się pochwalić ukończeniem studiów na Icelandic Art Academy w zakresie pianina i kompozycji. Głos młodej Islandki wcześniej można było usłyszeć też na krążkach znakomitego indie-folkowego kolektywu Seabear. Jej autorski talent prawdziwie eksplodował jednak dopiero na We Sink. 13 pięknych piosenek stworzonych przez Sóley pozwala zanurzyć się w sielskich, choć momentami nieco niepokojących, somnambulicznych wizjach, które mogą budzić skojarzenia z filmową twórczością Tima Burtona.

Muzyka Sóley kreuje świat odrębny i własny, choć blisko spokrewniony z estetyką skandynawską. Wśród inspiracji wyróżnić można m.in. gigantów muzyki z Północy: Sigur Rós i Múm, bohaterów jej młodości:

Kiedy byłam młoda, bardzo dużo słuchałam Sigur Rós. Ágætis Byrjun było moją pierwszą płytą, która nie była chłamem. Gdy byłam nastolatką słuchałam też codziennie zespołu Múm, byli moimi idolami. Teraz znam ich osobiście i jeżdżę z nimi w trasy – nigdy nie wiesz, co cię może w życiu spotkać! Na długo przed tym, jak zaczęłam solowy projekt jako Sóley, robiłam muzykę, która była ekstremalnie podobna do muzyki Múm. Śpiewałam szeptem i tak dalej. Nadal gdzieś trzymam te nagrania, całkiem zabawnie się tego słucha. Byłam wtedy młoda i nie miałam jeszcze wypracowanego własnego stylu. W 2007 zaczęłam studiować kompozycję na Icelandic Art Academy i tam nauczono mnie szukać swojego własnego głosu. – mówi pianistka i wokalistka.

Koncerty Sóley:
16 maja 2013 roku, Kinoteatr Rialto, Katowice
17 maja 2013 roku, Sala Wielka CK Zamek, Poznań
18 maja 2013 roku, Klub Basen, Warszawa

Dodaj komentarz