• 2013-05-14

Polish Art Now – polska sztuka współczesna podbija Londyn

Od 3 czerwca w Saatchi Gallery w Londynie będzie można oglądać wystawę zbiorową polskich artystów pt. Polish Art Now: Presented by Abbey House.

Logo wystawy „Polish Art Now” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo wystawy „Polish Art Now” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polish Art Now: Presented by Abbey House to hasło przewodnie wystawy, która odbędzie się już w czerwcu br. w jednej z najbardziej prestiżowych galerii sztuki współczesnej na świecie – londyńskiej Saatchi Gallery. W przestrzeni tej wystawiane były dzieła takich sław jak: Tracey Emin czy Damien Hirst. W czerwcu do tej listy dołączą między innymi: Marek Niemirski, Jakub Słomkowski i Anna Szprynger, oraz klasycy polskiej sztuki współczesnej, jak Henryk Stażewski i Ryszard Winiarski.

Założyciel galerii, słynny i kontrowersyjny kolekcjoner Charles Saatchi od lat wyznacza trendy w świecie sztuki. Panuje przekonanie, że wszystko, czego dotknie, zamienia w złoto. To on wykreował modę na Young British Artists. Obecnie kolekcja Saatchi Gallery liczy ponad 200 dzieł, których łączna wartość szacowana jest na 37 milionów dolarów. Wśród nich są prace: Andy’ego Warhola czy Anselma Kiefera.

Wystawa rodzimych artystów w galerii, na którą z zaciekawieniem przy każdym wernisażu zwracają się oczy świata sztuki, to dla naszych twórców niekwestionowana szansa. Czy uda się wykreować modę na polską twórczość? Jej pierwsze symptomy możemy już obserwować. W marcu br. Skate’s Art Market Research – jedna z czołowych firm analizujących międzynarodowy rynek sztuki – rozpoczęła publikację raportów Skate’s Focus, a pierwszy z nich dotyczył właśnie Polski i naszego rynku. Kuratorem wystawy będzie uznana na świecie krytyczka, przewodnicząca Rady Bloomberg New Contemporaries, współzałożycielka ArtSchool Palestine, twórczyni koncepcji wielu ekspozycji oraz autorka licznych publikacji na łamach The Times oraz The Guardian – Sacha Craddock.

Polish Art Now: Presented by Abbey House
Wystawę będzie można oglądać od 3 do 10 czerwca 2013 roku
Saatchi Gallery w Londynie

1 komentarz do artykułu “Polish Art Now – polska sztuka współczesna podbija Londyn”

  1. max

    Ciekawe dlaczego na stronie Galerii Saatchi nie ma (25.05) najmniejszej wzmianki o tej wystawie. Czyżby Abbey House nie uregulowało rachunków?

Dodaj komentarz