• 2013-05-14

Piotr Zbierski w Galerii Dedo

Od 17 maja w Galerii Dedo w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Piotra Zbierskiego na której zostaną zaprezentowane dwa projekty Pass by me i Love has to be reinvented. Ekspozycja odbędzie się w ramach Fringe Kraków.

Fot. Piotr Zbierski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Piotr Zbierski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leica Gallery Warszawa oraz Galeria DEDO w Krakowie zapraszają na wystawę monograficzną zwycięzcy Leica Oskar Barnack Award 2012 w kategorii debiutów – Piotra Zbierskiego. Obok docenionego już w tym konkursie i na świecie cyklu Pass by me, zostanie zaprezentowany fragment aktualnego projektu Love has to be reinvented.

Cykl Pass by me jest kulminacją projektu, nad którym autor pracował od pięciu lat. Poprzez swój długoterminowy projekt zatytułowany White elephant fotograf zgłębia zagadnienie ekspresji emocji oraz pytanie w jakim stopniu są one w stanie zastąpić rzeczywistość. W tym projekcie fotograf swoje zafascynowanie kieruje w stronę przypadkowych spotkań. Spojrzenie na ludzi postawionych w rolach bezstronnych obserwatorów i przelotne spotkania z nieznajomymi – bez posiadania uprzedniej wiedzy na ich temat – pozwala zobaczyć to, co najbardziej czyste i najważniejsze – ludzi i cały zamknięty świat ich emocji.

Chociaż na pierwszy rzut oka zdjęcia wydają się być różnorodne i nie tworzące jednej serii, między nimi tworzy się nowa relacja. Dopiero odczytywane razem opowiadają bardzo osobistą historię radości, wspomnień, spotkań. Większość z nich powstała w trakcie podróży po Europie Wschodniej i Indiach.

Seria Love has to be reinvented (Miłość musi być wymyślona na nowo) jest zdominowana przez pełne napięcia i emocji szorstkie obrazy. Potrzeba samotności i potrzeba spotykania innych jest tematem najnowszej serii artysty. Zbierski w momentalny i ulotny sposób zapisuje sytuację, osiąga kulminację emocji, przy czym zostawia wszelkie techniczne kwestie poza meritum. Dzięki temu obcujemy z przyłapanym podmiotem, w całej swojej prawdzie i niepowtarzalności. Cykl ten był zainspirowany fragmentem dzienników Cocteau:

I wówczas zdałem sobie sprawę, że świat moich marzeń jest równie pełen wspomnień jak moje realne życie, a więc jest bytem realnym, bogatszym, głębszym, pełnym epizodów, a w wielu różnych szczegółach bardziej dokładnym; właściwie trudno mi było zlokalizować wspomnienia w jednym albo drugim świecie. Były przewspaniałe, skomplikowane i stały się moim drugim życiem, dwukrotnie większym i dwukrotnie dłuższym niż moje własne.

Piotr Zbierski (ur. 1987) studiował fotografię w PWSFTViT w Łodzi. Autor trzech indywidualnych wystaw. W 2012 roku zdobył prestiżową nagrodę dla młodego fotografa Leica Oscar Barnack Newcomer Award. Jego cykl Pass by me był również nominowany do Deutsche Börse Photography Prize i został zauważony w wielu innych konkursach m.in.: Les Nuits Photographigues, Terry O’Neill Awards . Jego prace można było oglądać w Polsce i za granicą, min. na festiwalu w Arles w 2012, Photokina 2012. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Piotr Zbierski, 2 projekty (Pass by me i Love has to be reinvented)
W ramach Fringe Kraków
Wernisaż: 17 maja 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 26 czerwca 2013 roku
Galeria Dedo
ul. Sławkowska 26a (w oficynie)
Kraków

Dodaj komentarz