• 2013-05-14

Obecność pośród nieobecnych na ziemiach Łemków

Od 21 maja w Gorlickim Centrum Kultury będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Obecność pośród nieobecnych. Na ekspozycję złożą się fotografie 12 autorów powstałe podczas pleneru w Beskidzie Niskim w 2012 roku.

Fot. Anita Andrzejewska, Bez tytułu, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Anita Andrzejewska, Bez tytułu, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Swoje fotografie zaprezentują: Anita Andrzejewska, Maciej Herman, Bogdan Konopka, Piotr Koralewski, Anna Kucowska, Jerzy Madej, Wojciech Mazur, Izabela Nowak, Mateusz Palka, Agnieszka Potocka, Jarek Solarczyk oraz gościnnie Krzysztof Ligęza

Grupa podjęła się wspólnie niełatwego zadania: Ta kraina musiała być dla Łemków nielekkim kawałkiem chleba, skoro nie znaleźli się chętni do zasiedlenia tych rozległych obszarów. Czego nie rozkradziono i czego ogień nie strawił, zapadało się z czasem w ziemię i jedynie roślinność radośnie brała w posiadanie uwolnioną przestrzeń. Tutejsza pustka jest wszakże brzemienna nieobecnością i to się daje odczuć, tylko jak to sfotografować?

No właśnie – jak? Każdy z autorów podczas pleneru poszukiwał własnej metody, swojego sposobu na poznanie, oswojenie i zatrzymanie w fotograficznym kadrze rozwijających się przed oczyma obrazów, ale i płynących zewsząd opowieści. W miejscu, gdzie każde drzewo, kamień i szelest snują własną historię nie można chyba opierać się jedynie na racjonalnym poznaniu… Czy też…?

Pomysł wspólnej ekspozycji prac powstałych podczas pobytu w Banicy pojawił się jeszcze w czasie pleneru, był naturalnym efektem fantastycznej dynamiki Grupy. Na potrzeby prezentowanej w Gorlickim Centrum Kultury wystawy każdy z autorów wybrał fragment materiału, który powstał podczas pleneru. Wystawa z tych fragmentów złożona tworzy bogatą, choć – niezamierzenie – zgodnie przez wszystkich (z jednym wyjątkiem) twórców utrzymaną w mięsistej gamie szarości mozaikę spojrzeń, wrażeń i przemyśleń.

Obecność pośród nieobecnych
Wystawa fotografii – plener Banica 2012
Wystawę można oglądać od 21 maja 2013 roku
Finisaż: 12 czerwca 2013 roku, godz. 17.00
Gorlickie Centrum Kultury, Dom Polsko-Słowacki
Rynek 1
Gorlice

Dodaj komentarz