• 2013-05-14

Nominowany do Bookera Neil Cross z nowym kryminałem

17 maja odbędzie się premiera powieści Luther. Odcinek zero, którą napisał nominowany do Bookera oraz Emmy pisarz i scenarzysta Neil Cross. Książkę wyda Smak Słowa.

Neil Cross, „Luther. Odcinek zero”, wydawnictwo Smak Słowa (źródło: materiały prasowe)

Neil Cross, „Luther. Odcinek zero”, wydawnictwo Smak Słowa (źródło: materiały prasowe)

Ten mroczny kryminał to początek historii jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych detektywów, jakiego wydała na świat kultura popularna. Inspektor John Luther to ofiarny i błyskotliwy detektyw z imponującą statystyką wykrywanych morderstw w londyńskim wydziale policji zajmującym się najpoważniejszymi przestępstwami. Nie można powiedzieć o nim złego słowa – oprócz tego, że lata ścigania najbardziej zdeprawowanych przestępców odcisnęły na nim piętno, które coraz trudniej mu ukryć. Powieść zabiera czytelnika do wnętrza umysłu błyskotliwego bohatera i pokazuje jego wewnętrzną przemianę: od mężczyzny przepełnionego ledwie skrywaną furią do balansującego na granicy prawa i zmierzającego w objęcia autodestrukcji.

Luther popada w obsesję. Nie spocznie dopóki nie dorwie okrutnego mordercy dzieci. Detektyw będzie gotów poświęcić karierę, małżeństwo i własne zdrowie psychiczne, byleby tylko zbliżyć się do psychopaty. Nie zawaha się nadużywać przemocy, korumpować i grozić niewinnym, którzy staną na jego drodze. Ale w tej grze nawet najwyższa stawka może nie wystarczyć – morderca wydaje się równie inteligentny i zdeterminowany, co sam detektyw. Jak bardzo łowczy upodobni się do zwierzyny?

Luther. Odcinek zero to powieść będąca połączeniem tego co najlepsze w czarnym kryminale i thrillerze psychologicznym. Akcja powieści rozgrywa się przed wydarzeniami przedstawionymi w serialu BBC Luther. Przyniósł on jego twórcom Złotego Globa oraz sześć nominacji do nagrody Emmy i stał się międzynarodową sensacją wyświetlaną między innymi w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech i Francji. Na 2013 zapowiedziano premierę trzeciej serii serialu.

Neil Cross (ur. 1969) jest pisarzem i scenarzystą, twórcą i jedynym autorem scenariusza do serialu Luther. Pracował także przy produkcjach telewizyjnych takich jak Dr Who, Brudna robota, Tajniacy i Crossbones. Jedna z jego powieści (Always The Sun) była nominowana do nagrody Bookera. Variety umieściło Crossa na prestiżowej liście 10 scenarzystów wartych śledzenia. Luther. Odcinek zero to jego pierwsza książka przetłumaczona na język polski.

Luther. Odcinek zero, Neil Cross
Wydawnictwo Smak Słowa
premiera: 17 maja 2013 r.

Dodaj komentarz