• 2013-05-14

Polacy w Cannes. Kto zdobędzie Nagrodę ScripTeast?

22 maja, podczas 66. Festiwalu Filmowego w Cannes, po raz siódmy wręczona zostanie Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda przyznawana jest za Najlepszy Scenariusz, rozwijany w ramach ScripTeast – innowacyjnego programu szkoleniowego dla doświadczonych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Wśród kandydatów do Nagrody jest kilka scenariuszy z Polski.

Festiwal Filmowy w Cannes to dla uczestników ScripTeast nie tylko wielkie święto kina, ale i ostatnia sesja w ramach rocznego programu, a także oczekiwanie na werdykt Rady Artystycznej. Jak co roku Rada wybierze najlepszy scenariusz spośród 12 wybranych do udziału w programie, spośród kilkudziesięciu nadesłanych przez scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej.

W 7. edycji programu wzięły udział scenariusze z ośmiu państw (m.in. z Polski, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Estonii i Serbii). Już 17 maja rozpocznie się sesja kończąca tegoroczną edycję programu. Przed uczestnikami siedmiodniowa, niezwykle intensywna praca skoncentrowana na promocji skończonych projektów (spotkania z producentami, agentami sprzedaży, przedstawicielami festiwali, funduszy filmowych oraz firm dystrybucyjnych).

Pod koniec canneńskiej sesji uczestników programu czeka jeszcze niezwykły wieczór, podczas którego ogłoszony zostanie laureat Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej. O nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego ubiegają się aż trzy scenariusze z Polski autorstwa Bartosza Konopki i Przemysława Nowakowskiego, Małgorzaty Piłacińskiej oraz Wiktorii Szymańskiej.

Wysoki poziom tegorocznych projektów sprawia, że Radę Artystyczną, w składzie: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt i Dariusz Jabłoński, czeka trudne zadanie.

Każdy z tych projektów zabiera nas w inne miejsca. Od północy, po południe, od wschodu po zachód. Wszystkie jednak mają wspólny element: na każdym skrzyżowaniu tych dróg znajdziemy gorące, bijące serce

– podkreśla jeden z doradców kreatywnych, David Matamoros (producent, Zentropa Hiszpania)

Warto dodać, że Nagroda ScripTeast to prestiżowe i znaczące wyróżnienie w branży, otwierające drogę do realizacji projektu i kolejnych sukcesów. Laureaci poprzednich edycji Nagrody zdobyli m.in. Grand Jury Prize na Palm Springs International Film Festival (The House, scenriusz i reżyseria: Zuzana Liová) czy Złotego Leoparda na Locarno International Film Festival (Womb, scenriusz i reżyseria: Benedek Fliegauf).

O Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej i Wschodniej ubiegają się w tym roku:

 • 1989, András B. Vágvölgyi (Węgry)
 • 18 % Gray, Borislav Chouchkov, Victor Chouchkov i Zachary Karabashliev (Bułgaria)
 • Black Maria, Adi Voicu (Rumunia)
 • I Miss You, Małgorzata Piłacińska (Polska)
 • Painted Bird, Václav Marhoul (Czechy)
 • Retro Paradise, Katarína Uhrová (Słowacja)
 • Soldier, Mart Kivastik (Estonia)
 • The Mute, Bartosz Konopka i Przemysław Nowakowski (Polska)
 • The Year of the Kuker, Nadejda Koseva i Bojan Vuletić (Bułgaria/Serbia)
 • The Young Friends of the USSR Club, Stephan Komandarev i Emil Spahiyski (Bułgaria)
 • Traces, Wiktoria Szymańska (Polska)
 • Viking Line Story, Xandra Popescu i Stefan Constantinescu (Rumunia)

W trakcie 7. edycji ScripTeast autorzy współpracowali nad scenariuszami z grupą doradców kreatywnych, wśród których znalazły się uznane nazwiska (m.in. Michael Schiffer – autor trzykrotnie nominowanego do Oscara Karmazynowego przypływu czy Marleen Gorris, reżyserka i autorka scenariusza do filmu Ród Antonii, nagrodzonego Oscarem za Najlepszy film nieanglojęzyczny ) oraz pod okiem kierowników naukowych – Christiana Routha i Toma Abramsa. Obaj zgodnie twierdzą, że tegoroczna edycja programu miała bardzo wysoki poziom.

Projekty, nad którymi miałem przyjemność pracować w siódmej edycji są zdecydowanie najzabawniejszymi i najbardziej pomysłowymi w ciągu ostatnich sześciu lat. Mamy tu niezwykle uzdolnionych i ciężko pracujących nad rozwijaniem swoich tekstów scenarzystów, których celem jest nakręcenie filmu i przyciągnięcie do kin możliwie największej widowni

– mówi Christian Routh

ScripTeast to roczny program treningowy dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Celem projektu jest pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, uczytelnienie jego przekazu dla międzynarodowej publiczności oraz zwiększenie jego marketingowego potencjału na etapie finansowania i dystrybucji. ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury i Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi sieciami międzynarodowych producentów Producers Network i ACE, oraz Film New Europe i Final Draft.

Ceremonia wręczenia Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowo-Wschodniej
22 maja 2013 r., godz. 17.00
Plage des Palmes
Cannes

Dodaj komentarz