• 2013-05-14

Gelman i Cabré w Krakowie

Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na spotkania literackie z Jaume Cabré 15 maja i z Juanem Gelmanem 17 maja.

Środa, 15 maja, 18.00

Spotkanie z Jaume Cabré

Instytut Cervantesa w Krakowie oraz Wydawnictwo Marginesy zapraszają na spotkanie z Jaume Cabré, autorem głośnej powieści Wyznaję.  W spotkaniu udział weźmie również Anna Sawicka, tłumaczka książki, a poprowadzą je Abel Murcia Soriano oraz Xavier Farré.

Jaume Cabré urodził się w Barcelonie. Tak jak jego bohater uczył się gry na skrzypcach i tak jak on porzucił je dla bardziej wyrafinowanego instrumentu – języka. Od lat uznany za najwybitniejszego pisarza katalońskiego, po wydaniu w 2011 roku powieści Wyznaję stał się jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Jego obsypane nagrodami książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w setkach tysięcy egzemplarzy.

Piątek, 17 maja, 17.00

Spotkanie z Juanem Gelmanem w ramach Festiwalu Miłosza

Juan Gelman (1930, Buenos Aires) – poeta, publicysta i tłumacz argentyński uznawany za jednego z najpoczytniejszych tworzących współcześnie pisarzy języka hiszpańskiego. Bogaty dorobek literacki Gelmana obejmuje tomiki poetyckie, redagowane przez pisarza antologie, a także zbiory publikowanych wcześniej w prasie artykułów. Krytycy wielokrotnie nagradzali jego twórczość, przyznając liczne wyróżnienia, jak Premio Nacional de Poesía (1997), Premio Juan Rulfo (2000), Premio Reina Sofía de Poesía Iberoamericana (2005), czy też Nagrodę Cervantesa (2007), która, nazywana żartobliwie „Noblem literatury hispanojęzycznej”, stanowi uhonorowanie całego dorobku poety. Utwory Gelmana były tłumaczone m.in. na angielski, francuski, niemiecki, turecki, włoski, niderlandzki oraz szwedzki.

Spotkania z Jaume Cabré i Juanem Gelmanem
Instytut Cervantesa w Krakowie
15 i 17 maja 2013 r.

Dodaj komentarz