• 2013-05-14

Design w Muzeum Narodowym w Warszawie – historia kolekcji

15 maja o godz. 17.30 w warszawskim Muzeum Narodowym odbędzie się wykład Anny Magi pt. Design w Muzeum Narodowym w Warszawie – historia kolekcji.

Logo Muzeum Narodowego w Warszawie

Logo Muzeum Narodowego w Warszawie

Wykład przedstawi przyczyny pierwszego dużego przekazu do Muzeum Narodowego obiektów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (1978), inicjującego powstanie Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego. Podkreślając znaczenie osób, które się do tego przekazu przyczyniły, skupi się na prezentacji założeń programowych Hanny Chwierut-Jasickiej – organizatorki i pierwszej wieloletniej kierowniczki Ośrodka, jak również na charakterystyce kilku ważniejszych kolekcji, które wzbogaciły zbiór. Nie zabraknie uwag dotyczących kryteriów stałej rozbudowy zbioru i planów na przyszłość.

Anna Maga – historyk sztuki (dyplom na Uniwersytecie Warszawskim w 1981). Od zakończenia studiów związana z Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, którym kieruje od 1993 roku. Interesuje się historią polskiego wzornictwa – szczególnie meblami i szkłem. Jest współautorką wielu wystaw organizowanych przez Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego, m. in.: Spółdzielnia Artystów Ład 1926 -1996, Rzeczy pospolite. Polskie produkty 1899-1999 i Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968.

Jak powstawało Muzeum i jego zbiory: Design w Muzeum Narodowym w Warszawie – historia kolekcji
15 maja 2013 r., godz. 17.30
Muzeum Narodowe
Warszawa

Dodaj komentarz