• 2013-05-14

Duda-Gracz nagrodzona

Ogłoszono werdykt Jury siedemnastej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2012/2013: Złotym Yorickiem została nagrodzona Agata Duda-Gracz.

Jury w składzie Łukasz Drewniak – juror-selekcjoner oraz prof. Jerzy Limon – Prezes Fundacji Theatrum Gedanense, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego postanowiło przyznać nagrodę Złotego Yoricka Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl: Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej. Spektakl Agaty Dudy-Gracz inspirowany Troilusem i Kresydą Williama Szekspira.

Jak pisze Łukasz Drewniak w uzasadnieniu wyboru:

Agata Duda-Gracz zderzyła w swoim scenariuszu bohaterów Troilusa i Kresydy z klimatem innej dziwacznej, hybrydycznej sztuki Szekspira – Tytusa Andronicusa. Jej oszałamiające, rozbuchane wizualnie przedstawienie operuje wszystkimi możliwymi tonacjami: od patosu po zgrywę, od oniryzmu po dynamikę i chaos. (…) Niby jest tylko wariacją na temat sztuki Szekspira, a tak naprawdę pozostaje wierny jego najgłębszej warstwie. (…) Nie było jeszcze chyba w polskim teatrze tak totalnej szekspirowskiej inscenizacji.

Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla: Teatru Polskiego we Wrocławiu za Titusa Andronicusa w reżyserii Jana Klaty, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu za Wieczór Trzech Króli albo co chcecie w reżyserii Jacka Jabrzyka oraz Teatru Polskiego w Poznaniu za Otella w reżyserii  Pawła Szkotaka.

W konkursie udział wzięło 13 inscenizacji. Podsumowanie sezonu zostanie zamieszczone w dniu jutrzejszym na stronie internetowej Festiwalu Szekspirowskiego. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie został zaproszony do prezentacji przedstawienia Agaty Dudy-Gracz podczas XVII Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia 2013 w Trójmieście.

Konkurs na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira
Gdański Teatr Szekspirowski

Dodaj komentarz