• 2013-05-13

70. rocznica wyburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem

Happening, koncert oraz instalacja artystyczna to atrakcje związane z obchodami 70. rocznicy zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, która odbędzie się 16 maja w Warszawie.

Wielka Synagoga, banner (źródło: mat. prasowe)

Wielka Synagoga, banner (źródło: mat. prasowe)

Żydowski Instytut Historyczny, w 70. rocznicę zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem pragnie przywrócić pamięć o jednej z najpiękniejszych warszawskich budowli sakralnych, a przede wszystkim o społeczności Żydów postępowych, którzy współtworzyli intelektualne, duchowe i artystyczne życie przedwojennej Warszawy.

Przy wtórze pieśni skomponowanych przez kantorów z Tłomackiego, a śpiewanych przez chór wrocławskiej synagogi Pod Białym Bocianem, (chór synagogi Pod Białym Bocianem brał udział w licznych Festiwalach m. in. Festiwalu Kultury żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Gorlitz), przejdziemy do architektonicznej rekonstrukcji tej części Warszawy, w której królowała – wysadzona w powietrze dokładnie 70 lat temu – Wielka Synagoga.

Fasada Wielkiej Synagogi (źródło: mat. prasowe)

Fasada Wielkiej Synagogi (źródło: mat. prasowe)

Projekt upamiętniający Synagogę, autorstwa architekta Jana Strumiłło, będzie rekonstrukcją Placu Tłomackie w skali 1:10. Ściany placu, wykonane z płyt sklejki, pokryte będą fotograficznymi reprodukcjami fasad, a ich wysokość przekraczać będzie wzrost człowieka. W efekcie, zwiedzający poczują się, jakby poruszali się po autentycznym, przedwojennym placu.

Bezpośrednio po uroczystości nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu na upamiętnienie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem oraz prezentacja wystawy pokonkursowej. Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt różnorodnych projektów, od scenariuszy święta upamiętniającego dzień otwarcia, po projekty architektoniczne, które trwale zaznaczą nieobecność Wielkiej Synagogi w przestrzeni miasta.

70. rocznica zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem
16 maja 2013, godz. 18.00
ul. Tłomackie 3/5 (przed budynkiem ŻIH)
Warszawa

Dodaj komentarz