• 2013-05-13

Tomasz Stańko i New York Quartet w Teatrze Polskim

Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert  Tomasza Stańki i New York Quartet, dedykowany laureatce Nagrody Nobla, poetce Wisławie Szymborskiej, który odbędzie się 13 maja w Warszawie.

Koncert Tomasz Stańko i New York Quartet, plakat (źródło: mat. prasowe)

Koncert Tomasz Stańko i New York Quartet, plakat (źródło: mat. prasowe)

Utwory muzyczne, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu powstały pochodzą z wydanego w lutym albumu Wisława. Wisława Szymborska i Tomasz Stańko dwukrotnie wystąpili razem na wieczorach poezji. Jego improwizacje były komentarzem dla wierszy czytanych przez Szymborską, wypływały z melodii i rytmu jej słów. – Dźwięki same wychodziły mi z trąbki – powiedział później w jednym z wywiadów. Ten metafizyczny nastrój muzyki i poezji znajdziemy na podwójnym albumie Wisława. Tytuły niektórych tematów Stańko zapożyczył z wierszy noblistki.

Album miał swoją premierę w Nowym Jorku pod koniec marca. Koncert w Teatrze Polskim jest elementem europejskiej trasy promującej album. 13 maja 2013 r. Tomasz Stańko i jego nowojorski kwartet wykonają w Teatrze Polskim niemal wszystkie utwory pochodzące z albumu Wisława. W ramach tournée zespół wystąpi w dziesięciu polskich miastach, oraz w pięciu miastach za granicą: w Essen, Londynie, Oslo, Bergen i w Hamburgu.

Tomasz Stańko i New York Quartet – Tomasz Stańko nagrał album wraz z nowojorskimi muzykami. Wybrał młodego, pochodzącego z Kuby pianistę Davida Virellesa i utalentowanego kontrabasistę Thomasa Morgana. Dołączył do nich doświadczony perkusista Gerald Cleaver. Tak powstał Tomasz Stańko New York Quartet, o którym recenzent magazynu Stereophile napisał, że Stańko nigdy wcześniej nie miał takiego zespołu.

Koncert Tomasz Stańko i New York Quartet
13 maja 2013 r., godz. 20.00
Teatr Polski, Warszawa

Dodaj komentarz