• 2013-05-13

Les Ambassadeurs z koncertami Antonio Vivaldiego

Płyta Les Ambassadeurs pod dyr. Alexisa Kossenki została nagrana podczas 4. edycji Mazovia Goes Baroque, a od 15 maja album można będzie nabyć w polskich sklepach muzycznych.

„Antonio Vivaldi Concerti per l'orchestra di Dresda" Les Ambassadeurs, okładka (źródło: mat. prasowe)

„Antonio Vivaldi Concerti per l'orchestra di Dresda" Les Ambassadeurs, okładka (źródło: mat. prasowe)

Na płycie znalazło się 5 koncertów Antonio Vivaldiego na orkiestrę, opracowanych przez Johanna Georga Pisendela – najwybitniejszego kapelmistrza najlepszej europejskiej orkiestry XVIII wieku – drezdeńskiej Hofkapelle – orkiestry króla Polski w Dreźnie Augusta II Mocnego. Według współczesnych, m.in. Jean-Jacques’a Rousseau, był to najlepiej zorganizowany i najdoskonalszy zespół w Europie. Jego świetność przypadła na lata 1719 – 1760. Vivaldi i Pisendel przyjaźnili się i cenili. Vivaldi przyznawał się do inspiracji działalnością tego wybitnego skrzypka, kompozytora i kapelmistrza: jego wirtuozerią, gustem muzycznym, ekspresją wolnych ustępów jego kompozycji. Jeden z koncertów na orkiestrę zadedykował drezdeńskiej orkiestrze, prowadzonej przez Pisendela przez nieco ponad 30 lat.

Les Ambassadeurs prezentują po raz pierwszy drezdeńskie wersje pięciu koncertów Antonio Vivaldiego w opracowaniach Pisendela, wykonywanych często przez kapelę drezdeńską. Zawierają wiele modyfikacji instrumentalnych, strukturalnych, harmonicznych i ornamentalnych w stosunku do oryginału. Na płycie znalazły się: Koncert F-dur RV 568, Koncert D-dur RV 562 per la Solennità di S. Lorenzo, Koncert F-dur RV 571, Koncert F-dur RV 574, Vivaldiego. Wśród solistów najwybitniejsi współcześni instrumentaliści: skrzypaczka Zefira Valova, horniści Anneke Scott i Joseph Walters i oboiści Anna Starr i Markus Müller.

W składzie orkiestry Les Ambassadeurs znajdują się też nazwiska wielu młodych świetnych polskich muzyków, specjalizujących się w grze na instrumentach dawnych.

Premiera albumu Antonio Vivaldi Concerti per l’orchestra di Dresda Les Ambassadeurs:
15 maja 2013 roku
wydawnictwo Alpha

Dodaj komentarz