• 2013-05-13

Międzynarodowa konferencja ICORN i PEN International WiPC

Od 14 maja, w przededniu 3. Festiwalu Miłosza, w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja ICORN i PEN International WiPC.

ICORN i PEN International  to najważniejsze międzynarodowe instytucji skupiające pisarzy całego świata i promujących prawa człowieka. W konferencji Writing Freedom | Pisząc Wolność weźmie udział blisko 200  gości z 50 krajów m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także z Syrii, Filipin, Indii, Erytrei, Wybrzeża Kości Słoniowej, Meksyku, Bahrajnu, Chin czy Sri Lanki.

Wykład inauguracyjny konferencji (14 maja, godz. 18.30) wygłosi Timothy Garton Ash, a w przedostatnim dniu konferencji (16 maja, godz. 17.15) o polskich doświadczeniach ochrony życia i ponadkulturowej solidarności opowie Władysław Bartoszewski.- To najważniejsze wydarzenie tego typu na świecie. Jesteśmy dumni, że właśnie w Krakowie odbywa się rozmowa o prawach człowieka i o jednej z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych wolności: wolności pisania, tworzenia, wolności słowa, sytuacji prześladowanych pisarzy, a także znaczeniu młodych demokracji dla promowania praw człowieka we współczesnym świecie

mówi Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta.

W obradach wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji świata zajmujących się ochroną wypowiedzi i słowa. Zaproszenia rozesłano także w formie otwartego listu do kilkuset obrońców praw człowieka na całym świecie. Ostatecznie na spotkanie w Krakowie zarejestrowało się blisko 200 ekspertów w tej dziedzinie. W konferencji wezmą udział także pisarze, poeci, dziennikarze, blogerzy, którzy ze względu na swoją twórczość musieli opuścić ojczyznę, wśród nich m. in. Emin Milli (Azerbejdżan), Kareem Amer (Egipt), Zinab El-Rhazoui (Moroko), Haile Bizen Abraha (Erytrea), Dessale Berekhet (Erytrea), Hika Fekede Dugassa (Etiopia), Mezgebu Hailu Habtewold (Etiopia), Abdullahi Muhiaddin (Somalia), Sonali Wickrematunge (Sri Lanka).

Międzynarodowa konferencja ICORN i PEN International WiPC
Od 14 do 17 maja 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz