Szkło ma swój festiwal – MultiGlass w Krośnie

Od 18 do 19 maja w Krośnie potrwa MultiGlass – festiwal poświęcony tematowi szkła, a w szczególności jego różnorodnej i zaskakującej obecności w kulturze i sztuce.

Festiwal MultiGlass w Krośnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal MultiGlass w Krośnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycje, instalacje, pokazy czy koncerty, to tylko niektóre wydarzenia tworzące program krośnieńskiego festiwalu MultiGlass, którego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 18-19 maja 2013 r. Impreza zorganizowana przez działające w mieście Centrum Dziedzictwa Szkła jest jedynym w Polsce tego typu festiwalem poświęconym tematowi szkła, a w szczególności jego różnorodnej i zaskakującej obecności w kulturze i sztuce.

Znaczenie i funkcja szkła w życiu codziennym są powszechnie znane. Produkcja szyb, butelek czy szklanek to pierwsze i najbardziej oczywiste przykłady jego zastosowania. Jednak znacznie mniej osób wie, że szkło ma także swoje miejsce w kulturze i sztuce, stanowiąc tworzywo lub inspirację dla twórców specjalizujących się w różnych obszarach działalności artystycznej. Pokazanie właśnie tego oblicza szkła jest celem głównym festiwalu MultiGlass.

Działające od niemal roku Centrum od samego początku stara się pokazać osobom go odwiedzającym zarówno te oczywiste jak i nieznane oblicza szklanej materii. Zasłynęło m.in. z organizacji imprez kulturalnych, w których szkło występuje albo jako główny bohater, albo stanowi oryginalne tło dla innych przedsięwzięć artystycznych. Przykładami takich projektów są chociażby koncerty odbywające się w pracowni hutniczej, pokazy video-mappingu w widowiskowy sposób opowiadające dzieje szkła czy trójwymiarowe malowidło The UnderGlass, czyli obraz namalowany na podłodze o powierzchni 80 m.kw. przedstawiający ręczną metodę formowania szkła. Odbywający się co roku MultiGlass Festiwal ma być wydarzeniem łączącym te oraz wiele innych działań w ramach jednej imprezy.

Będziemy się starać rozbudowywać program festiwalu z każdą kolejną jego odsłoną. MultiGlass ma przed sobą bardzo obiecującą przyszłość, zwłaszcza, że to jedyna tego typu impreza w Polsce i takie ujęcie tematu szkła jest zupełnie nowe

– podkreśla Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła

W ramach pierwszej edycji MultiGlass Festiwalu Centrum przygotowało m.in. ekspozycje szkła użytkowego i artystycznego, akcję street-artową, pokaz mody, projekcję 3D-mappingu i prezentację tańca na malowidle 3D oraz koncert zespołu Rebeka w pracowni hutniczej. Będzie także możliwość poznania związanych z hutniczymi tradycjami miasta archiwalnych materiałów fotograficznych oraz nagrań audio i video. Wstęp na wydarzenia festiwalowe odbywające się 18 maja będzie bezpłatny.

W ten sposób Centrum chce wpisać się w odbywającą się w tym dniu od wielu lat Noc Muzeów.

Festiwal MultiGlass 
18-19 maja 2013 r.
Krosno

Dodaj komentarz