• 2013-05-11

Koncert finałowy festwalu Nowa Muzyka Żydowska

Riverloam Trio oraz Horny Trees Big Band zagrają 12 maja w Warszawie podczas koncertu finałowego 4. edycji festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Horny Trees Big Band (źródło: mat. prasowe)

Horny Trees Big Band (źródło: mat. prasowe)

Riverloam Trio to nowy projekt Mikołaja Trzaski i dwóch reprezentantów brytyjskiej sceny jazzowej: Olie Brice’a I Marka Sendersa został przygotowywany specjalnie na tegoroczny festiwal. Inspiracją stały się osobiste, rodzinne wspomnienia Mikołaja i kontrabasisty Olie Brice’a. Wspomnienia żydowskich piosenek, które dawno temu śpiewały im babcie. Magia zawarta w piosenkach sprawiła, że dwóch gigantów improwizowanej sceny wraca do nich po wielu, wielu latach. Zagrają je po swojemu, językiem muzycznym, głęboko osadzonym w jazzowych improwizacjach, brzmiącym radykalnie, ale nie pozbawionym lirycznej delikatności. Będzie to ścieżka dźwiękowa do podróży sentymentalnej. Projekt powstał specjalnie dla Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Mikołaj Trzaska – saksofon+ klarnet basowy
Olie Brice – kontrabas
Mark Sanders – perkusja

Horny Trees Big Band Great Jewish Songbook przygotowany przez Pawła Szamburskiego, klarnecistę i kompozytora, lidera wielu alternatywnych formacji. Paweł z charakterystyczną dla niego przewrotnością muzyczną, twórczym brakiem pokory wobec kanonów i wulkaniczną wręcz ekspresją opracowuje wielkie żydowskie przeboje z Ameryki lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

Koncert wypełniony będzie piosenkami, które spopularyzowali Barry Sisters, Connie Francis, Ella Fitzgerald, Nina Simone czy Tom Jones. Przekonamy się jak brzmią te klasyki , przepuszczone przez autorski filtr współczesnych rozwiązań aranżacyjnych i nowatorską estetykę muzyczną. Piosenki zaśpiewają Ola Bilińska oraz Joanna Halszka Sokołowska. Formacja znana z występów we trójkę, zamieni się w siedmioosobowy big band: pięciu muzyków i dwie wokalistki.

Paweł Szamburski – klarnety
Hubert Zemler – perkusja
Maciej Trifonidis-Bileawski – gitara
Kacper Szreder – trąbka
Piotr Janiec – tuba
Ola Bilińska – wokal
Joanna Halszka Sokołowska – wokal

Koncert Riverloam Trio oraz Horny Trees Big Band
12 maja, Warszawa

Dodaj komentarz