• 2013-05-11

Múm z Reykjaviku wystąpi w Polsce

Trzy polskie koncerty Múm – największych obok Sigur Ros i Björk gwiazd muzyki z Islandii w październiku 2013 roku odbędą się w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Múm (źródło: mat. prasowe)

Múm (źródło: mat. prasowe)

Múm po niemal piętnastu latach kariery, są już niemal instytucją na muzycznej scenie nie tylko w rodzimej Islandii. Ponad dekadę temu okrzyknięci pionierami tzw. folkotroniki, dziś wraz z Sigur Ros, Gus, Gus i Björk uchodzą za głównych ambasadorów kultury muzycznej z Wyspy Gejzerów. Kilkukrotnie występowali także w Polsce, m.in. na festiwalach Sacrum Profanum i Freeform. Ich albumy Finally We Are No One z 2002 i ostatni Sing Along To Songs You Don´t Know sprzed czterech lat okazały się nad Wisłą alternatywnymi bestsellerami. Popularna grupa z Islandii wróci do Polski ze swoją nową płytą.

Na początku 2006 r. działalność zespołu rozkwitła na nowo, dzięki udanym remiksom np. utworów zespołu Goldfrapp oraz występom na wielu festiwalach, jak SXSW, Sonic Festival czy Bestival. W międzyczasie islandzka ekipa kilkukrotnie zmieniała skład i obok trzonu grupy: Gunnara i Örvar, dziś na stałe z múm współpracują m.in. Eiríkur Orri Ólafsson (trąbka / piano) , Hildur Guðnadóttir (wiolonczela / wokale), Sigurlaug Gísladóttir (wokale/ ukulele/ różne instrumenty), Róbert Reynisson (gitary/ukulele) czy Guðbjörg Hlín Guðmundsdóttir (skrzypce). Często do wspólnych nagrań dołączają też przyjaciele czy członkowie rodzin muzyków.

Ostatnimi czasy Múm napisali ścieżkę dźwiękową do filmu i teatralnego przedstawienia Jack & Diane. W filmie można usłyszeć efekt ich współpracy z australijską królową popu – Kylie Minogue. Obecnie zespół pracuje nad swoim szóstym albumem, który ukaże się jesienią.

Múm – zespół założyli w 1997r. Gunnar Örn Tynes i Örvar Smárason. Nieco później do grupy dołączyły bliźniaczki – Gyoa i Kristín Anna Valtýsdóttir i przez kilka lat występowali jako kwartet. W 2001 r. ukazała się ich debiutancka płyta Yesterday Was Dramatic, Today Is OK, która zyskała uznanie słuchaczy i bardzo entuzjastyczne recenzje. Islandczycy w swej muzyce doskonale połączyli nowoczesną elektronikę z ciepłymi brzmieniami żywych instrumentów. Na ich płytach i koncertach niezwykle syntetyczne rytmy i elektroniczne ozdobniki wspaniale współgrają z dźwiękami akordeonu, trąbki, skrzypiec, banjo, chińskiej harfy i wielu innych, czasem egzotycznych, instrumentów.

Koncerty Múm w Polsce:
1 października 2013 r., Sala Wielka CK Zamek, Poznań
2 października 2013 r., Klub Basen, Warszawa
3 października 2013 r., Klub Alibi, Wrocław

Dodaj komentarz