1 Salon ART.UPCYKLING.PL: Monika Szpener

11 maja o godz. 17.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbędzie się spotkanie z Moniką Szpener.

Monika Szpener, Sarkofag – witraż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monika Szpener, Sarkofag – witraż (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jesienią 2010 roku przed Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego na ul. Jordana w Katowicach stanęły Piony – 6 kaktusów o wysokości ponad 3,5 metra, do wykonania których Monika Szpener wykorzystała 3 tysiące zużytych butelek PET.

Artystka ponownie gościć będzie w Katowicach podczas 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL. Na spotkaniu autorskim w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (Sala Konferencyjna Poziom 0) 11 maja o godz. 17.00, opowie o tym, jak powstają jej upcyklingowe instalacje.

Ideę upcyklingu i recyklingu Monika Szpener realizuje od kilku lat.

Moim zamierzeniem jest przewartościowanie przedmiotów, czyli wprowadzenie ich w nowy kontekst, w nową formę, oczywiście przestrzenną, stworzenie dla nich nowego miejsca w przestrzeni społecznej

– mówi o swojej twórczości mieszkająca w Szczecinie Artystka

Potencjał dostrzega w codziennych odpadkach: butelkach PET, puszkach, zużytych opakowaniach, częściach komputerowych, elektrośmieciach. Wykonuje z nich upcyklingowe meble, zaskakujące w formie ławki, stoliki, siedziska.

Z odpadów powstają również, głównie w plenerze, monumentalne, pomnikowe obiekty rzeźbiarskie: bramy, sarkofagi, ołtarze. Wszystkie one są wyrazem refleksji nad współczesnym, rozbuchanym konsumpcjonizmem, przywracaniem do życia tego, co uległo rozpadowi.

1 Salon ART.UPCYKLING.PL: Spotkanie z Moniką Szpener
11 maja 2013 r., godz. 17.00
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Katowice

Dodaj komentarz