MALL WALL ART

Zakończyły się prace przy realizacji muralu Justyny Posiecz-Polkowskiej, nagrodzonego w konkursie Galerii Krakowskiej MALL WALL ART.

Oficjalne odsłonięcie muralu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oficjalne odsłonięcie muralu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zajmujący ponad 1400m2 obraz zdobi wschodnią ścianę Galerii Krakowskiej od strony Dworca Głównego. Utrzymany w tonacji sepii jest od dziś nową wizytówką Krakowa.

Wschodnia ściana Galerii Krakowskiej zamieniła się w dzieło sztuki współczesnej, nadając Galerii Krakowskiej i otoczeniu Dworca Głównego zupełnie nowy wyraz. Takie też były założenia konkursu MALL WALL ART, którego pomysłodawca, dyrektor Galerii Krakowskiej, Ryszard Wysokiński pragnął otworzyć przestrzeń publiczną na sztukę współczesną. Mural stworzony na tej powierzchni zachwyca głębią wyrazu i wrażeniem przestrzenności charakterystycznej dla drzeworytu czy też płaskorzeźby – z uznaniem dodaje Ryszard Wysokiński.

Pod koniec 2011 r. powstał pomysł, aby jedną z największych powierzchni komercyjnych położonych w centrum miasta, ścianę Galerii Krakowskiej od strony Dworca Głównego przeznaczyć na niekomercyjne cele. Dyrektor Galerii, Ryszard Wysokiński zaproponował powierzenie tej przestrzeni w ręce artystów nurtu street-artu. Pomysł poddany został dyskusji. W debacie wzięli udział przedstawiciele władz miasta, profesorowie krakowskich szkół artystycznych, dyrektorzy instytucji kultury, dziennikarze i artyści. Ich opinie nadały kształt międzynarodowemu konkursowi MALL WALL ART, którego pomysłodawcą i głównym promotorem od początku był dyrektor Galerii Krakowskiej. W grudniu 2012 roku ogłoszony został konkurs na projekt muralu. Nagrodą w konkursie było 20 000 zł oraz realizacja nagrodzonej pracy. Na konkurs wpłynęło ponad 500 prac z całego świata. Zwyciężyło dzieło polskiej artystki związanej z Gdańską Szkołą Muralu, Justyny Posiecz-Polkowskiej.

Realizacja muralu na Galerii Krakowskiej miała kilka etapów. Najpierw projekt muralu został narysowany na ścianie z pomocą projektora.

Ze względu na to, że warunkiem dobrej widoczności rysunku na ścianie jest zminimalizowanie światła, rysunek rozrysowywaliśmy w nocy. Pracowaliśmy nad tym do 5.00 rano, więc pierwszego dnia pracy kiedy słońce wschodziło my kładliśmy się spać [...] Następnie przystąpiono do budowania przestrzenności muralu, tak, aby stworzyć iluzję płaskorzeźby. Ten etap trwał najdłużej i był najbardziej pracochłonny. Kiedy już wszystkie formy zostały wypełnione kolorem, skupiliśmy się na budowaniu całości, czyli odnalezieniu relacji pomiędzy poszczególnymi kwaterami, tak aby nadać muralowi ogólny charakter. Była to kwestia decyzji, co bardziej zgasić, co uwidocznić, jak ustawić światło, czyli w skrócie znaleźć sposób na to, aby pomimo iż mural jest tak różnorodny, tworzył jedną całość. To właśnie ten efekt widoczny jest obecnie na ścianie Galerii

– opowiada artystka Justyna Posiecz-Polkowska

Od teraz Kraków wita gości ogromnym, nowoczesnym dziełem zanurzonym w ambitnym nurcie street-artu nawiązującym do najlepszych wzorów modernizmu, krakowskiego międzywojnia czy lat 70 -tych, 80-tych, w których powstawało bardzo dużo mozaik i płaskorzeźb dekoracyjnych. Od dziś możemy podziwiać imponujące dzieło zrealizowane od początku do końca w przestrzeni publicznej dzięki staraniom Galerii Krakowskiej na jednej z największych powierzchni w Europie.

MALL WALL ART
Mural, projekt: Justyna Posiecz-Polkowska
Realizacja: maj 2013 r.
Kraków

Dodaj komentarz