• 2013-05-11

Konkurs Fresh Zone rozstrzygnięty

W tym roku wyjątkowo jury konkursu Fresh Zone postanowiło nagrodzić aż cztery projekty spośród 44 prac zgłoszonych na konkurs.

Konkurs Fresh Zone (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Fresh Zone (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczni laureaci to: Michał Mioduszewski (projekt Rewolucje powstają w kawiarniach), Barbara Lorenz (realizacja Fontanna albo nie fontanna), duet Agnieszka Rola i Paulina Pasek (projekt Patrz pod nogi) oraz Agata Motyka (realizacja Glorieta). Zwycięskie prace zostaną zrealizowane podczas nadchodzącej edycji Grolsch ArtBoom Festivalu (7-21 czerwca).

Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu było zaproponowanie projektów zlokalizowanych na terenie krakowskiej dzielnicy Podgórze i odnoszących się do hasła Odwróć perspektywę! Nadesłane prace oceniano pod kątem nawiązania do tematu konkursu oraz specyfiki miejsca, jak również interakcji z publicznością.

Spośród czterdziestu czterech nadesłanych projektów kapituła konkursowa wyłoniła wyjątkowo nie trzy lecz cztery zwycięskie prace.

Najlepsze okazały się projekty społeczne, wspólnotowe, których potencjał polega na zaaranżowaniu przestrzeni spotkań, odpoczynku i dyskusji [...] Autorzy zaproponowali miejsca nieoczywiste i zaniedbane, chcąc zwrócić na nie uwagę, ożywić je i uczynić przyjaznymi dla mieszkańców dzielnicy nie tylko na czas trwania festiwalu.

– Małgorzata Gołębiewska, przewodnicząca jury i dyrektor artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu

Jeden z jurorów, urbanista i architekt Krzysztof Nawratek tak podsumowuje tegoroczny Fresh Zone:

Sztuka w przestrzeni publicznej powinna – moim zdaniem – spełniać przynajmniej jeden (a najlepiej oba) z dwu warunków: powinna dotykać tematu publiczności, a więc powinna być społecznie aktywna, powinna coś pozytywnego lub ważnego w otoczeniu społecznym czynić; oraz powinna coś po sobie pozostawiać – albo w sensie dosłownym, jako użyteczny materialny artefakt, albo jako pewną społeczną aktywność, która nie znika lecz rezonuje. Jestem przekonany, że wybrane projekty spełniają – w różnym stopniu – oba warunki. Mam wielką nadzieję, że coś ważnego po nich pozostanie, że nie będą jedynie zabawą, lecz ważnym społecznym doświadczeniem.

1. Rewolucje powstają w kawiarniach. Ideą projektu jest zaaranżowanie miejsca spotkań okolicznych mieszkańców wolnego od barier finansowych. Artysta proponuje stworzenie w obrębie sklepu ze starociami przy ulicy Józefińskiej kawiarni, gdzie obowiązywać będzie zasada wymiany bezgotówkowej, każdy z gości sam będzie mógł zadecydować, w jakiej formie nastąpi zapłata. Posiłek i kawa to jedynie pretekst do rozpoczęcia dyskusji, która ujawnić może wiele inspirujących do reakcji artystycznej działań – mówi autor.

Michał Łukasz Mioduszewski – ur. w 1984 roku, student IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Sztuki Mediów. Psycholog społeczny, absolwent Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich. Autor projektów artystyczno-społecznych m. in. Autoportret Targówka (współautor), Portret Saskiej Kępy, Kartonowy Monitoring, Kino Klatka, twórca projektu Domek Herbaciany w Parku Rzeźby na Bródnie. W 2011 roku w grupie studentów Pawła Althamera uczestniczył w Moskiewskim Biennale The Impossible Community, a rok wcześniej – w Biennale sztuki w Gwangju w Korei Południowej.

2. Fontanna albo nie fontanna. Projekt polega na adaptacji starej nieczynnej fontanny na Rynku Podgórskim na pokrytą zielenią ławkę zakochanych oddaną do użytku mieszkańcom dzielnicy. Uczynienie ze zrujnowanej fontanny atrakcyjnego obiektu codziennego użytku pozytywnie wpłynie na życie w centrum Podgórza.

Barbara Lorenz – ur. w 1990 r., studentka wydziału architektury Politechniki Krakowskiej na studiach drugiego stopnia. Uczestniczka wymiany studenckiej na University of Tennessee w Knoxville na wydziale architektury. Zainspirowana ideą miasta ogrodu Ebenezera Howarda pragnie zachęcić odbiorców do upiększania miasta.

3. Patrz pod nogi. Propozycja stworzenia przestrzeni rekreacyjnej przy ulicy Tatrzańskiej. Chciałyśmy stworzyć plac zabaw dla każdego, zmusić przestrzeń by motywowała i cieszyła – podkreślają autorki. Projekt ma nakłonić przypadkowego przechodnia do aktywnego korzystania z przestrzeni. Zaniedbane schody autorki proponują ożywić kolorami oraz cytatami z literatury, a znajdujący się w pobliżu trawnik zaadaptować jako ogólnodostępny plac zabaw.

Agnieszka Rola – ur. w 1988 roku, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Przyszłość zawodową wiąże z edytorstwem i pisarstwem. Obecnie pracuje projektując grafikę użytkową, a także rozwija się w zakresie pracy z dziećmi.

Monika Pasek – ur. w 1988 roku, absolwentka architektury i urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Jej zainteresowania zawodowe oscylują na pograniczu architektury i urbanistyki. Jest zafascynowana możliwością wpływu na przestrzenie miejskie.

4. Glorieta. Autorka zakłada rewitalizację betonowego kiosku z okresu międzywojennego usytuowanego na jednym ze wzgórz w Parku Bednarskiego. Odnowioną przestrzeń chce zaadaptować jako miejsce integracji mieszkańców Podgórza oraz punkt informacji kulturalnej. Celem jest przyciąganie, zachęcanie do interakcji – stworzenie swego rodzaju multidyscyplinarnego miejsca, które oprócz niesienia informacji będzie jednoczyć poprzez różnego rodzaju venty – podkreśla.

Agata Motyka – ur. w 1990 roku, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Częstochowie, studentka na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i stypendystka Escuela Tecnica Superior de Arquitectura w Madrycie. Aktywistka, współorganizatorka krakowskiej edycji mikrofestiwalu muzyki i sztuki Sofa Underground. Zafascynowana tkanką miejską i zależnościami w niej zachodzącymi zwłaszcza oddolnymi działaniami społecznymi, designem oraz architekturą efemeryczną.

Prace zgłoszone na tegoroczną odsłonę konkursu Fresh Zone oceniało jury, obradujące w składzie:

  • Małgorzata Gołębiewska – dyrektor artystyczna Grolsch ArtBoom Festivalu
  • Krzysztof Nawratek – urbanista i architekt
  • Dawid Hajok – dziennikarz Gazety Wyborczej
  • Bartolomeo Koczenasz – artysta i aktywista nominowany do nagrody w plebiscycie Gazety Wyborczej Kulturalne Odloty

a także przedstawiciele Krakowskiego Biura Festiwalowego:

  • Tomasz Warchał – specjalista ds. centrum kongresowego ICE Kraków
  • Radosław Sepioł – kierownik działu produkcji
Konkurs Fresh Zone, Grolsch ArtBoom Festival, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs Fresh Zone, Grolsch ArtBoom Festival, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grolsch ArtBoom Festival to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy – nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością.

Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Grolsch ArtBoom Festival
7-21 czerwca 2013 r.
Kraków

Dodaj komentarz