• 2013-05-11

Karolina Sypniewska w kręgu obrzędów ludności Azji i Oceani

Od 9 maja w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu można oglądać wystawę fotografii Karoliny Sypniewskiej pt. W kręgu obrzędów. Azja i Oceania.

Fot. Karolina Sypniewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Karolina Sypniewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Sypniewska:

Obrzędy maja stałe miejsce w kalendarzach i ludzkich sercach na całym świecie. Choć festiwale i rytuały zakorzenione są w przeszłości, nadają sens teraźniejszości. W poszukiwaniu dzikich rytuałów wciąż praktykowanych w XXI wieku wybrałam daleką Oceanię i Azję. Fascynacja odległymi kulturami, ich obyczajami i życiem codziennym była od zawsze obiektem moich pragnień. Celem mojej podróży było przeniesienie sie w świat, który w minimalnym stopniu został dotknięty przez zachodnią cywilizację. Pojecie XXI wieku w krajach rozwijających się ma zupełnie inne znaczenie niż w Europie.

Życie bez bieżącej wody, elektryczności, technologii, czy sklepów. Każdy codziennie zdobywa dla siebie jedzenie łowiąc, polując na dziki, krokodyle, czy wspinając sie na palmy po kokosy, banany i inne owoce. Koncept znanej nam higieny praktycznie nie istnieje, a toalety, jeżeli są, to często formie drewnianej chatki zbudowanej nad woda, w której tubylcy zarazem kąpią się, czy myją naczynia… Podróżowanie po takich miejscach to wielkie wyzwanie i niecodzienna przygoda. Wysoki poziom adrenaliny nie ulegał zmianie przez 2 lata trwania mojej podróży. Obcowanie z tubylcami, doświadczanie ich obyczajów, obserwacja stylów życia, została przedstawiona na tej wystawie. Festiwale oraz problemy życia codziennego skontrastowane zostały z innymi zakątkami naszego ekscytującego świata. Plemiona, z którymi obcowałam przez ostatnie miesiące nauczyły mnie, że można żyć szczęśliwie posiadając niewiele, ponieważ posiadanie zbyt wiele przysłania nam szczęście codzienności.

Karolina Sypniewska studiowała w Instytucie Puszkina w Moskwie oraz lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dalszą naukę podjęła na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Słonecznego Wybrzeża w stanie Queensland w Australii. Jej życiową pasją od wielu lat pozostają podróże i potrzeba poznawania odległego świata. Z tego względu od pewnego czasu zajmuje się pilotowaniem wycieczek. Mimo młodego wieku udało jej się odwiedzić już ponad 60 krajów świata na 5 kontynentach. To co najbardziej sobie ceni podczas wypraw to bezpośredni kontakt z tubylcami i szczegółowe poznawanie miejsc, do których dociera.

Fotografia, dziennikarstwo, nurkowanie oraz wyprawy rowerowe to tylko niektóre z zajęć, którym się poświęca. Pasją Karoliny Sypniewskiej stało się również przybliżanie kolorytu świata innym, w tym mieszkańcom jej rodzinnego miasta – Bydgoszczy, gdzie po raz trzeci w tym roku jest współorganizatorką Festiwalu Podróżnicy. Za osiągnięcia podróżnicze podczas tego festiwalu wręczane są nagrody im. Tony’ego Halika.

Kurator: Magdalena Nierzwicka

Karolina Sypniewska, W kręgu obrzędów. Azja i Oceania
Wernisaż: 9 maja 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu

Dodaj komentarz