• 2013-05-11

Trela jako John Barrymore

14 maja w krakowskim Teatrze Stu odbędzie się premiera sztuki Wielki John Barrymore, w której główną rolę zagra Jerzy Trela.

 „Wielki John Barrymore” z Jerzym Trelą w roli głównej – Teatr STU w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

„Wielki John Barrymore” z Jerzym Trelą w roli głównej – Teatr STU w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Polska prapremiera sztuki o jednym z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich wszechczasów. John Barrymore był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności i kontrastów, która kreowała swoją legendę już za życia. Spadkobierca Rudolfa Valentino, hulaka, birbant, niestroniący od alkoholu i kobiet bohater hollywodzkich anegdot, a jednocześnie wielki talent, który podbił Broadway i oczarował publiczność swoimi kreacjami Sherlocka Holmesa, Hamleta i Don Juana. Orson Welles twierdził, że Barrymore wie o aktorstwie wszystko.

Postać tragikomiczna, której siłą, także sceniczną, były wielkie namiętności i  pasja życia. I to one go zniszczyły. Barrymore zapłacił za swój apetyt na życie najwyższą cenę. Na oczach Hollywood obumierał jeden z Największych Talentów wciągnięty w spiralę  używek, romansów, hazardu i skandali. W Johnie bóg aktorskiego kunsztu walczył z bestią.

W Teatrze STU w Krakowie spotkają się dwie aktorskie legendy: Jerzy Trela w znakomitej kreacji Johna Barrymore’a snuć będzie przed nami zanurzoną w oparach alkoholu opowieść utkaną z rozgoryczeń, wzruszeń, śmiechu i sarkazmu. Intymną narrację, w której cierpienie i upadek służą jako materiał na anegdotę. To przejmujący portret człowieka, który nigdy nie żałował swoich wyborów, a jego zaprzepaszczony talent przetrwał w opowieściach.

William Luce
Wielki John Barrymore
Premiera 14 maja o godz. 19.00
Teatr STU w Krakowie

Dodaj komentarz