• 2013-05-11

Ganymed goes Europe

Od maja do lipca 2013 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu potrwa Polska odsłona międzynarodowego projektu Ganymed goes Europe.

Ganymed Goes Europe (źródło: materiały prasowe)

Ganymed Goes Europe (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostało zaproszone do udziału w międzynarodowym projekcie Ganymed goes Europe, który realizowany będzie wspólnie z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2010 r. w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, literaturę i teatr. Łączący malarstwo, literaturę i teatr Ganymed goes Europe to nowe spojrzenie na malarstwo dawnych mistrzów.

Pomysłodawcy projektu ̶ austriacka grupa WENN ES SOWEIT IST ̶ poprosili 7 znanych pisarzy i pisarek o napisanie utworów literackich inspirowanych wybranymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Gotowe teksty posłużą reżyserom Jacqueline Kornmüller i Peterowi Wolfowi i zaproszonym przez nich 7 aktorom do przygotowania 7 kameralnych przedstawień, które zaprezentowane zostaną przy poszczególnych dziełach sztuki. Każde z nich będzie wystawiane symultanicznie i wielokrotnie podczas siedmiu wieczorów.
Spacerujący po muzeum widzowie znajdą się w centrum akcji scenicznej i sami zadecydują, na jak długo przystaną przy każdej ze siedmiu scen i w jakiej kolejności będą je oglądać.

Specjalnie na potrzeby projektu Muzeum Narodowe we Wrocławiu wypożycza z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu obraz Infantka Diego Velázqueza. Tekst inspirowany tym dziełem napisała laureatka literackiej Nagrody Nobla Elfriede Jelinek.

Polska odsłona międzynarodowego projektu Ganymed goes Europe
od maja do lipca 2013 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz